Optika se vyvíjí směrem k asférickým plochám

Přerovská Meopta už přes osm desetiletí patří ke špičkovým podnikům v České republice. Doba, kdy se firma dostala do problémů kvůli přílišné orientaci na zbrojní výrobu − tedy 90. léta −, už je dávno pryč. Podnik tehdy zachránil jablonecký rodák, Čechoameričan Paul Rausnitz, který ji orientoval více na civilní výrobu a pokročilé technologie. A právě tou je také technologie asférických ploch, které jsou v optice důležitým trendem, protože pomáhají zvýšit kvalitu a zároveň snížit hmotnost čoček.

Tým odborníků z Meopty a vědců z centra Toptec v Turnově, které spadá pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR, se jako první v republice zaměřil na návrhy a výrobu systémů sestávajících z elementů s přesnými asférickými plochami. Pro vývoj využila Meopta i více než desetimilionovou dotaci od Technologické agentury České republiky (TAČR). Agentura je hlavním místem pro národní podporu aplikovaného výzkumu. Ročně na dotacích rozděluje kolem čtyř miliard korun.

"Použití asférických ploch je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí, která je vedle laserů zařazena do strategického rozvojového plánu Evropské unie. Tenhle projekt má určitě přesah do budoucnosti a může zvýšit konkurenceschopnost České republiky," komentoval důvody pro podporu projektu předseda Technologické agentury Petr Konvalinka. Agentura projekt Meopty navíc jako jeden z čtyř speciálně ocenila.

Pro společnost zvládnutí technologie asférických ploch znamená, že může dále bez problémů konkurovat třeba německému Zeissu nebo dalším firmám v byznysu s optikou. V něm zákazníci na výrobce tlačí, aby dodávali stále kvalitnější systémy. Společnosti toho dosahují použitím vyššího počtu optických prvků. U nich je ale vysoký nárok na tvarovou přesnost a kvalitu povrchu − a tudíž jsou tyto systémy složitější a dražší. Použití asférických ploch umožňuje, aby se při nižším počtu optických prvků udržela stejná nebo i vyšší rozlišovací schopnost, kontrast a širší zorné pole.

Výroba asférických čoček vyžaduje novou generaci optických obráběcích strojů a měřicích zařízení, stejně jako doplnění o výpočetní a řídicí techniku. "Synergie všech zmíněných parametrů je stěžejní vzhledem ke značně obtížné a nákladné výrobě vysoce přesných asférických prvků," řekla Pavlína Provazníková, která v Meoptě odpovídá za výzkum.

(Ocenění TAČR v kategorii Business)

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru