Optika se vyvíjí směrem k asférickým plochám
Přerovská Meopta už přes osm desetiletí patří ke špičkovým podnikům v České republice. Doba, kdy se firma dostala do problémů kvůli přílišné orientaci na zbrojní výrobu − tedy 90. léta −, už je dávno pryč. Podnik tehdy zachránil jablonecký rodák, Čechoameričan Paul Rausnitz, který ji orientoval více na civilní výrobu a pokročilé technologie. A právě tou je také technologie asférických ploch, které jsou v optice důležitým trendem, protože pomáhají zvýšit kvalitu a zároveň snížit hmotnost čoček.
Tým odborníků z Meopty a vědců z centra Toptec v Turnově, které spadá pod Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR, se jako první v republice zaměřil na návrhy a výrobu systémů sestávajících z elementů s přesnými asférickými plochami. Pro vývoj využila Meopta i více než desetimilionovou dotaci od Technologické agentury České republiky (TAČR). Agentura je hlavním místem pro národní podporu aplikovaného výzkumu. Ročně na dotacích rozděluje kolem čtyř miliard korun.
"Použití asférických ploch je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí, která je vedle laserů zařazena do strategického rozvojového plánu Evropské unie. Tenhle projekt má určitě přesah do budoucnosti a může zvýšit konkurenceschopnost České republiky," komentoval důvody pro podporu projektu předseda Technologické agentury Petr Konvalinka. Agentura projekt Meopty navíc jako jeden z čtyř speciálně ocenila.
Pro společnost zvládnutí technologie asférických ploch znamená, že může dále bez problémů konkurovat třeba německému Zeissu nebo dalším firmám v byznysu s optikou. V něm zákazníci na výrobce tlačí, aby dodávali stále kvalitnější systémy. Společnosti toho dosahují použitím vyššího počtu optických prvků. U nich je ale vysoký nárok na tvarovou přesnost a kvalitu povrchu − a tudíž jsou tyto systémy složitější a dražší. Použití asférických ploch umožňuje, aby se při nižším počtu optických prvků udržela stejná nebo i vyšší rozlišovací schopnost, kontrast a širší zorné pole.
Výroba asférických čoček vyžaduje novou generaci optických obráběcích strojů a měřicích zařízení, stejně jako doplnění o výpočetní a řídicí techniku. "Synergie všech zmíněných parametrů je stěžejní vzhledem ke značně obtížné a nákladné výrobě vysoce přesných asférických prvků," řekla Pavlína Provazníková, která v Meoptě odpovídá za výzkum.
(Ocenění TAČR v kategorii Business)
Co se dočtete dál
- V článku dále najdete další výsledky spolupráce vědců a firem:
- Senzory pro pacienty, kteří se léčí po cévní mozkové příhodě nebo trpí závratěmi.
- Navigace, jež tovární halou nebo skladem bezpečně a efektivně provede robotické zařízení.
- Technologie, která dokáže včas odhalit riziko zborcení u stárnoucích mostů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist