Pro novinku spisovatele Jaroslava Rudiše by se nenašlo lepší jméno než to, pod nímž nedávno vyšla: Český ráj. Geograficky odkazuje k regionu, z něhož turnovský rodák pochází, a nabízí také další metafory i konotace včetně oslavy češství. Kdo zná autorovy předešlé romány, může si při čtení libovat ve "starém dobrém Rudišovi" a myslet si, že už ho nic nepřekvapí. Minimálně jedno takové překvapení ale Český ráj nabízí. Je to Rudiš, a přece není.

První popisné odstavce čtenáře uvádějí na malou scénu. Je tma, ticho a někde kape voda. Do nastražených uší se po chvíli vloudí ženské chichotání, které zní jako z jiného světa. Vtom se rozsvítí agresivní světlo. Konečně se můžeme rozhlédnout: jsme ve staré sauně ze 70. let. Přichází saunérka, poklidí a zmizí. Později nám tato žena, usměrňující muže, bude definovat hranice každého dalšího dějství, vždy se shodujícího s jedním ročním obdobím.

Úvod se saunérkou je součástí kompozice, již Rudiš využívá často − první a poslední výjevy jsou podobné či totožné, jako tomu bylo u úvodních a závěrečných tří vět jeho předešlého románu Národní třída, nebo pokračují stejným okamžikem, viz starší romány Grandhotel či Konec punku v Helsinkách.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.