Vědci z Irska přišli na to, proč někteří plnokrevníci jsou spíše vytrvalci a hodí se na dlouhé tratě, zatímco jiní excelují v rychlém sprintu na krátkou vzdálenost. Za vším stojí část takzvaného "genu rychlosti", jenž je odpovědný za omezení produkce hormonu zvaného myostatin. Ten brání růstu svaloviny a současně ovlivňuje i vlohy pro vytrvalost u koní.

Ti koně, kteří produkují méně tohoto hormonu, budou lepší sprinteři. A naopak plnokrevníkům s vyšší produkcí myostatinu zase vyhovují vytrvalostní závody.

"Je to nesmírně cenná záležitost pro chovatele a trenéry, jedná se o miliardový byznys," uvedli vědci ve své zprávě. Ti nabízí speciální genový test, který dokáže odhalit, kolik hormonů každý kůň produkuje. Na jeho základě se tak dá určit, pro jaké typy závodů se konkrétní plnokrevník bude hodit.

"Když si budete kupovat koně, budete moci otestovat, zda to bude sprinter, nebo spíše vytrvalec", uvedl k tomu vědec Richard Porter z dublinské vysoké školy Trinity College.

Zájemci tak při rozhodování o koupi koně mohou mít hlubší podklady. Irští vědci si stěžují, že chovatelé koní je až dosud brali spíše na lehkou váhu a při koupi koně dali hlavně na svůj vlastní úsudek. To by se nyní mohlo změnit.

Geny ale nejsou všechno. Vědci z Irska jedním dechem dodávají, že vliv má vedle genů samozřejmě i dobře cílený trénink.