Zatímco se po světě šíří protiuprchlické nálady, začlenění imigrantů do demokratického systému zemí, jež je přijaly, může být klíčovým v boji s nedůvěrou a rozdělením společnosti.

Jakkoli se větší část veřejné debaty okolo migrace soustřeďuje na tak zásadní otázky, jako je humanitární pomoc a socioekonomické a bezpečnostní důsledky skutečnosti, že určitá země přijala tisíce osob, může se účast běženců na občanském a politickém životě společnosti, byť často přehlížená, stát v dlouhodobém ohledu stejně důležitým tématem.

Na uprchlíky se často pohlíží jako na pasivní příjemce pomoci nebo jako na kolektivní oběti problémů v jejich domovských zemích. A jen velmi zřídka si uvědomujeme, že běženci mají potenciál stát se dvojími politickými činiteli, když na jedné straně zůstávají občany svých zemí a zároveň se stávají součástí společností ve státech, které je přijaly.

Za poslední dva roky uskutečnila organizace IDEA, pro niž pracuji, celkem 638 rozhovorů s uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu, Jižního Súdánu, Somálska a Demokratické republiky Kongo. Zjistili jsme, že čím více se určitá země věnovala všeobecné inkluzi, tím více usilovala o to, aby chránila základní práva běženců.

Existuje pět základních důvodů, proč je účast uprchlíků na politickém životě země tak důležitá − vedle samotného aktu chození k volbám a skutečnosti, že mají volební právo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru