Zatímco se po světě šíří protiuprchlické nálady, začlenění imigrantů do demokratického systému zemí, jež je přijaly, může být klíčovým v boji s nedůvěrou a rozdělením společnosti.

Jakkoli se větší část veřejné debaty okolo migrace soustřeďuje na tak zásadní otázky, jako je humanitární pomoc a socioekonomické a bezpečnostní důsledky skutečnosti, že určitá země přijala tisíce osob, může se účast běženců na občanském a politickém životě společnosti, byť často přehlížená, stát v dlouhodobém ohledu stejně důležitým tématem.

Na uprchlíky se často pohlíží jako na pasivní příjemce pomoci nebo jako na kolektivní oběti problémů v jejich domovských zemích. A jen velmi zřídka si uvědomujeme, že běženci mají potenciál stát se dvojími politickými činiteli, když na jedné straně zůstávají občany svých zemí a zároveň se stávají součástí společností ve státech, které je přijaly.

Za poslední dva roky uskutečnila organizace IDEA, pro niž pracuji, celkem 638 rozhovorů s uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu, Jižního Súdánu, Somálska a Demokratické republiky Kongo. Zjistili jsme, že čím více se určitá země věnovala všeobecné inkluzi, tím více usilovala o to, aby chránila základní práva běženců.

Existuje pět základních důvodů, proč je účast uprchlíků na politickém životě země tak důležitá − vedle samotného aktu chození k volbám a skutečnosti, že mají volební právo.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části si přečtete pět základních důvodů, proč je účast uprchlíků na politickém životě země tak důležitá.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se