Seděli jsme s manželkou na terase. Bylo to v červenci, v době úděsných veder. Ale slunce už zapadlo a my si otevřeli lahev vína.

"No poslyš, tohle je zajímavé!" zvolal jsem spíš pro sebe, ale zároveň nahlas. Četl jsem na tabletu článek britských novin o tom, že byl otevřen noční klub se sexuálními robotkami. Ne takovými těmi silikonovými pannami, sice dokonalými na pohled, ale nahánějícími hrůzu svou strnulostí. Ne, v tomto případě šlo o robotky, které s muži konverzují. Dokonce recitují básně. A umí vytvořit iluzi, že zároveň naslouchají.

"Co je zajímavé?" zeptala se žena.

Vylíčil jsem jí to. Shodou okolností jsem před několika měsíci četl skvělou esej Láska s roboty od Davida Levyho, v několik let starém čísle časopisu Wired. Nadchla mě, hlavně tím, kolik vzbuzovala otázek.

Když jsem o tom ženě vyprávěl, měl jsem v hlase zřejmě o krapet víc nadšení, než bylo vhodné. A ano, uznávám, má akademická poznámka o tom, že sex s robotkou by byl mimořádně zajímavým psychologickým experimentem, byla rovněž neuvážená.

Takže se ani nedivím, že mě manželka přerušila a chladně řekla: "To snad nemyslíš vážně?"

Překvapeně jsem zamrkal. "Co nemyslím vážně?"

"Že bys chtěl mít sex s nějakou robotkou?"

V tuto chvíli musím zdůraznit důležitou věc. Moje žena není žárlivá. Je to jedna z jejích mnoha pozitivních vlastností, kvůli kterým ji miluji. Možná jedna z nejlepších. Proto mě vehemence její otázky a divný důraz na slově "robotka" překvapily.

"Nenazýval bych to nevěrou," namítl jsem. "Vždyť jde o neživou bytost! Navíc se stále bavíme čistě teoreticky."

Zavrtěla hlavou. "To je jedno, co to je. Ale je to smutné a zvrhlé."

Šokovala mě. Skoro po 30 letech manželství moje žena projevuje žárlivost? A netýká se to dvacetileté dívky v minisukni, na kterou s chlípností padesátníka pomrkávám na ulici, nýbrž nějakého kusu silikonu ovládaného počítačovým algoritmem?

V tu chvíli mě to celé začalo zajímat ještě víc. A pak jsme se hodinu nebo možná víc bavili o tom, jak to z našich různých pohledů se sexem s roboty vlastně je. Jestli jde, nebo nejde o nevěru a jestli je to pro "podváděného" (uvozovky si případně odmyslete) více, nebo méně ponižující než nevěra s člověkem. Jakou roli v tom hrají emoce a úsudek. A zda je možné se zamilovat do algoritmu.

Můžeme žertovat, že když už nám roboti vezmou práci, jak teď všude čteme, budou nám to alespoň chtít vynahradit nabídkou kvalitního sexu. Anebo o tom seriózně zapřemýšlejme. Protože to, o čem psal David Levy před 10 lety víceméně teoreticky a co dnes existuje v prvním praktickém, byť nedokonalém provedení, jednou nastane. Tím si můžeme být jisti.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru