Slovensko už letos měnilo premiéra: Robert Fico přenechal kvůli případu vraždy novináře Jána Kuciaka post Peteru Pellegrinimu. Nyní opozice žádá také výměnu předsedy parlamentu Andreje Danka, který je zároveň předsedou koaliční Slovenské národní strany (SNS). Nejde o korupci či možné propojení s podsvětím, ale o jeho studium.

V roce 2000 získal za svoji rigorózní práci titul JUDr. na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Reportéři listu Denník N zjistili, že je z velké části opsaná − a to doslova − z pěti jiných textů. Nejvíce přitom opsal od českého autora Dušana Hendrycha a jeho příručky Základy správní vědy, která vyšla už v roce 1992. "Po úvodu, který je o něco delší než jedna strana, následuje prvních dvacet stran, kompletně opsaných z české publikace," uvádí Deník N.

Banskobystrická univerzita vytvořila komisi, která se má pla­giátorstvím zabývat. Předsedovi akademického senátu má předat své závěry nejpozději v lednu příštího roku. "Kdyby pan předseda Národní rady (parlament − pozn. red.) reagoval na každé obvinění Deníku N, tak by nedělal nic jiného. Do vyjádření komise se už k tomuto tématu vyjadřovat nebude," řekl novinářům Dankův mluvčí Tomáš Kostelník. Předtím předseda parlamentu prohlásil, že jeho rigorózní práce byla v souladu s platnými předpisy.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Hrozí Dankovi konec v čele slovenského parlamentu?
  • Co o jeho údajném opisování soudí koaliční partneři Slovenské národní strany?
  • Jak se předseda národovců k druhé nejvyšší ústavní funkci v zemi propracoval?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se