Ta budova působí ve staré zástavbě v podstatě jako šok. Překvapivý a příjemný. Ve Vilniusu, který láká turisty hlavně na staré památky, je to prostě něco naprosto jiného. Ano, nové − v polovině října otevřené − soukromé Muzeum moderního umění by mohlo svoji propagaci postavit na tom, že ho navrhl proslulý architekt Daniel Libeskind. Místo toho ale láká na něco jiného: na příběh svých zakladatelů a sbírku, která je naprosto ojedinělá.

Místo firmy "nevhodné" umění

Historie muzea, které si zvolilo značku MO, začala vlastně hluboko v časech socialistických, kdy se litevský biochemik Viktoras Butkus stal špičkou ve svém oboru v jednom ze sovětských výzkumných ústavů. Po obnovení nezávislosti Litvy v roce 1991 se s kolegy rozhodl místo krachujícího ústavu založit biotechnologickou firmu Fermentas. Úspěšně rostla, založila pobočku v USA a v roce 2010 ji za 260 milionů dolarů koupil americký gigant v oboru Thermo Fisher Scientific. Dodnes je to jeden z největších úspěšných prodejů litevské soukromé firmy.

Už při vyjednávání o prodeji Viktoras věděl, že bude muset dodržet podmínku, že tři roky po prodeji firmy nebude moci pracovat v oboru u konkurence. A protože v oboru biotechnologií jde vývoj rychle dopředu, byl to pro něj vlastně konec velmi úspěšné kariéry.

Viktoras a jeho manželka Danguole se ale na přelomu padesátky a šedesátky svého věku rozhodli pro kariéru novou, která nejspíš zanechá podstatnou stopu v litevské historii a umění: začali sbírat moderní litevské umění a připravovat projekt muzea. Danguole absolvovala vzdělávací kurz, aby se v umění dokázala zorientovat, navíc si však najali odborníky, kteří jim sestavili seznam umělců a jejich děl, jež by měla sbírka obsahovat.

"Litevský stát moderní umění sbíral, ale neměl dost peněz, aby mohl pátrat po dílech a shromažďovat něco, co se v dobách Sovětského svazu považovalo za nevhodné," říká Milda Ivanauskienéová, ředitelka MO. Současná sbírka obsahuje zhruba pět tisíc děl litevských umělců, z nichž jen zlomek − několik stovek − je vystaven v nových sálech muzea. "Budeme výstavy neustále obměňovat a samozřejmě se na ně snažit získat i díla umělců ze zahraničí." Nové výstavy mají být třikrát až čtyřikrát ročně, na jaře a v létě víc orientované na zahraniční turisty, na podzim a v zimě zase o něco víc litevské.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.