Ta budova působí ve staré zástavbě v podstatě jako šok. Překvapivý a příjemný. Ve Vilniusu, který láká turisty hlavně na staré památky, je to prostě něco naprosto jiného. Ano, nové − v polovině října otevřené − soukromé Muzeum moderního umění by mohlo svoji propagaci postavit na tom, že ho navrhl proslulý architekt Daniel Libeskind. Místo toho ale láká na něco jiného: na příběh svých zakladatelů a sbírku, která je naprosto ojedinělá.
Místo firmy "nevhodné" umění
Historie muzea, které si zvolilo značku MO, začala vlastně hluboko v časech socialistických, kdy se litevský biochemik Viktoras Butkus stal špičkou ve svém oboru v jednom ze sovětských výzkumných ústavů. Po obnovení nezávislosti Litvy v roce 1991 se s kolegy rozhodl místo krachujícího ústavu založit biotechnologickou firmu Fermentas. Úspěšně rostla, založila pobočku v USA a v roce 2010 ji za 260 milionů dolarů koupil americký gigant v oboru Thermo Fisher Scientific. Dodnes je to jeden z největších úspěšných prodejů litevské soukromé firmy.
Už při vyjednávání o prodeji Viktoras věděl, že bude muset dodržet podmínku, že tři roky po prodeji firmy nebude moci pracovat v oboru u konkurence. A protože v oboru biotechnologií jde vývoj rychle dopředu, byl to pro něj vlastně konec velmi úspěšné kariéry.
Nadějný příběh z Vilniusu
Viktoras a jeho manželka Danguole se ale na přelomu padesátky a šedesátky svého věku rozhodli pro kariéru novou, která nejspíš zanechá podstatnou stopu v litevské historii a umění: začali sbírat moderní litevské umění a připravovat projekt muzea. Danguole absolvovala vzdělávací kurz, aby se v umění dokázala zorientovat, navíc si však najali odborníky, kteří jim sestavili seznam umělců a jejich děl, jež by měla sbírka obsahovat.
"Litevský stát moderní umění sbíral, ale neměl dost peněz, aby mohl pátrat po dílech a shromažďovat něco, co se v dobách Sovětského svazu považovalo za nevhodné," říká Milda Ivanauskienéová, ředitelka MO. Současná sbírka obsahuje zhruba pět tisíc děl litevských umělců, z nichž jen zlomek − několik stovek − je vystaven v nových sálech muzea. "Budeme výstavy neustále obměňovat a samozřejmě se na ně snažit získat i díla umělců ze zahraničí." Nové výstavy mají být třikrát až čtyřikrát ročně, na jaře a v létě víc orientované na zahraniční turisty, na podzim a v zimě zase o něco víc litevské.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dozvíte:
- Co všechno muzeum nabízí a kolik návštěvníků do něj musí zavítat, aby si na sebe vydělalo.
- Tři pilíře, o které se chtějí zakladatelé MO opřít.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.