Na kanceláře v centru Prahy se tvoří pořadníky

Moderní kancelářské prostory v Praze se dále zaplňují. Ke konci třetího čtvrtletí jich bylo volných jen 6,1 procenta z celkové nabídky přibližně 3,45 milionu metrů čtverečních. Tato situace není nakloněna firmám, které se o kancelářské prostory začnou zajímat příliš pozdě. "Vzhledem téměř ke stoprocentní obsazenosti kanceláří v centru Prahy je zde velké množství prostor, na které se tvoří pořadníky," komentuje Martin Ducháč, konzultant v realitněporadenské firmě Knight Frank. Podle něj se často stává, že nájemce o svou vyhlédnutou kancelář přijde a musí vzít zavděk prostorem nižší kvality nebo přehodnotit svá kritéria a z Prahy 1 se přestěhovat do širšího centra. Výjimkou prý nejsou ani případy, kdy si nájemce na nové prostory musí počkat a mezitím pracovat z domova nebo využít služeb servisovaných kanceláří a coworkingových center. Nejvíce volných kanceláří (9,6 procenta má Praha 5, naopak nejméně jich je v Praze 2 (2,5 procenta). Největší podíl na pronájmech měl ve třetím čtvrtletí IT sektor.

Pořadatelé soutěže Pasivní dům roku letos ocení i rekonstrukce

Přihlášky do soutěže Pasivní dům 2018 se uzavírají 3. prosince. Nezisková organizace Centrum pasivního domu oceňuje nejzajímavější domy v tuzemsku v pasivním či nulovém standardu, ale i další stavby s velmi nízkou energetickou náročností. Vedle úsporných novostaveb odborná porota letos poprvé ocení i rekonstrukce. Stavby musí splnit podmínku kolaudace v letech 2010−2018, energetickou třídu B a lepší. V případě rekonstrukcí musí splňovat požadavky dotačního programu Nová zelená úsporám.

Nejasného vlastníka má v ČR přes 190 tisíc pozemků

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pokračuje v určování vlastníků u nemovitostí, u kterých byli dříve nejasní. U 196 932 nemovitostí je ale vlastník stále nejasný, přičemž v drtivé většině jde o pozemky, nejčastěji o ornou půdu, lesní pozemky a trvalý travní porost. Staveb s nejasným vlastníkem úřad eviduje 6077.

Související