Válka v Jemenu trvá čtyři roky. Od té doby se proměnila v jednu z největších humanitárních krizí na planetě. Zatímco boje si od roku 2014 vyžádaly tisíce obětí, největším nebezpečím pro místní obyvatele je nedostatek jídla a žalostné životní podmínky. Nevládní organizace Save the Children ve středu přišla s tragickou bilancí. Podle ní mohlo na podvýživu a nejrůznější nemoci zemřít až 85 tisíc dětí ve věku do pěti let. Jemen od roku 2015, kdy do něj na straně oficiální vlády Mansúra Hádího vstoupila vojska arabské koalice v čele se Saúdskou Arábií, připomíná spíš peklo. Sužuje ho blokáda a těžko se do něj dopravuje humanitární pomoc. Podle OSN trpí v zemi hladem až 14 milionů lidí. Humanitární katastrofa zabíjí víc lidí než ozbrojené střety vojáků s hútíjskými rebely podporovanými Íránem. Podle OSN kvůli nemocem a podvýživě zemřelo v Jemenu už 10 000 civilistů. Těžká podvýživa ohrožuje na 1,3 milionu dětí. Na každé dítě, které v Jemenu zabije bomba nebo kulka, připadají desítky jiných dětí, jež zemřou hlady.
S katastrofální situací se rozhodly něco udělat vlády Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Přislíbily poskytnout jemenským obyvatelům 500 milionů amerických dolarů (11,4 miliardy korun). Peníze budou poukázány nevládním organizacím a agenturám OSN. OSN mezitím připravuje mírové dohody, které ale neustále ztroskotávají. Šíitští povstalci jednou slíbí pozastavení bojů, ty se ale vzápětí znovu rozpoutají.
Největší boje se odehrávají v přístavu Hudajdá. Právě tam, kudy má proudit jediná humanitární pomoc Jemencům.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist