Denně děláme spousty drobných rozhodnutí a každé z nich představuje příležitost něco změnit. Od ranního čištění zubů po večerní vaření večeře jsou naše volby napojeny na řetězec příčin a následků, které se rozprostírají po celém světě.

V dnešní době jsou naše potřeby komplexnější a závisí na globálních výrobních řetězcích, například v odvětví potravin či elektroniky. Proto snaha o udržitelnější životní styl spočívá nejen ve změně návyků, jako například neplýtvat vodou či energií, ale také v pochopení toho, odkud věci pocházejí a jak je vědoměji spotřebovávat.

Udržitelné nákupy

Nakupujte podle "hierarchie potřeb". Nejlepší způsob, jak nakupovat udržitelně, je nakupovat co nejméně. Některé věci se dají sdílet, vyměňovat, opravovat nebo kreativně znovu využít existující materiály. "Do It Yourself" − neboli udělej si to sám − může být zábava. Můžete to zkusit ve vaší garáži nebo navštívit nějaké veřejné workshopy. Ušetří vám to peníze a přidá věcem osobní příběh. Pokud nejste kutilové, zkuste se mrknout po bazarech a second hand obchodech − budete se divit, jaké poklady tam najdete. Tím se šetří obrovské množství surovin, vody a energie použité při výrobě a transportu.

Látková, nebo papírová? Žádná. Se zákazem rozdávání plastových tašek v obchodech se otevřely diskuse nad tím, které tašky jsou lepší. Odpověď je jednoduchá − nejlepší taška je ta, kterou již máte doma. Ideální varian­tou je říci jakékoliv nové tašce "ne". Většinou si ji totiž jen odnesete s nákupem domů a tam její služba končí. Odmítejte i další jednorázové produkty od kelímků na kávu po jednorázové sáčky na pečivo či zeleninu.

Preferujte lokální produkty. To je často nejjednodušší řešení, pokud hledáte ekologičtější alternativu. Eliminujete tak zbytečnou zátěž z dopravy, podpoříte místní farmáře a můžete si být jisti čerstvostí. Upřednostněte malé farmáře, kteří se často starají o půdu lépe než konvenční zemědělci hospodařící na stovkách hektarů monokultur, kde je biodiverzita téměř vymizelý jev.

Vyzkoušejte výměny. Pro ty, kdo hledají udržitelné alternativy běžného nakupování, znamenají výměnné akce zcela novou dimenzi obměny šatníku. Nemoderní či poškozené kousky dejte do kontejnerů na textil a ty dobré vyměňte na jedné z výměnných akcí, které se konají již téměř ve všech městech. Pravidla jsou jednoduchá − přineste pěkné a nositelné oblečení a odneste si jiné.

Zjednodušte svůj šatník zhruba na 20−30 kvalitních kousků oblečení na sezonu, které se dají kombinovat mnoha způsoby. Může vám to ráno ubrat dost stresu a také času v dlouhodobém horizontu. Vše, co opravdu nepotřebujete, lze prodat, vyměnit nebo darovat − odpad jednoho člověka může být pokladem pro jiného.

Udržitelná domácnost

Vyzkoušejte nakupovat bez obalu. Ne všechny produkty je však možné bez obalu koupit. Pokud to nelze, nezoufejte. Bezodpadový život není ultimátní cíl, ale postupná cesta, kde každý malý krok je správný. Pokud vám bezodpadové nakupování nevyhovuje, dbejte alespoň na to, abyste důsledně třídili odpad.

Omezte škodlivou chemii v osobním životě i domácnosti. Naše kůže je dennodenně ve styku s oděvy, na kterých ulpívají zbytky agresivních pracích prášků, používáme desítky kosmetických přípravků, přičemž jen málo z nich je z přírodních a neškodných látek, a o čištění domácnosti ani nemluvě. Chemie se dotýkáme, dýcháme ji, absorbujeme ji, a tak je třeba začít hledat cesty, které jsou inspirovány přírodou. Ekologickou jedničkou je v Česku firma Tierra verde. Nafigate cosmetics přišla s novou řadou peelingových přípravků, jež neobsahují nerozložitelné mikroplasty, ale jen přírodní látky.

Přejděte na čistší zdroje energie. Nastavení teploty na 20 stupňů přes den a 18 stupňů na noc a dobu, kdy nejste doma, může ušetřit mnoho peněz. Raději se doma či v práci více oblékněte. Máte-li možnost nákupu čisté energie, udělejte to. Podporujete tak rozvoj čistých zdrojů, které postupně nahrazují třeba ty uhelné.

Postupně omezte plasty. Plasty třídit umíme, ale s recyklací je to již horší. Globálně umíme recyklovat jen devět procent plastů a bude ještě chvilku trvat, než vynalezneme dostatek recyklačních kapacit na všechny druhy. Nejlepší cestou je vyvarovat se těch, které jsou zbytečné. A to jak při nákupu potravin, tak například nábytku či textilu z umělých vláken. Z něj se totiž plasty uvolňují při praní a mikroplasty se dnes objevují i ve vyčištěných odpadních vodách.

Připravte si oběd ze zdravých ingrediencí a do ekologických obalů. Pokud máte v plánu jíst v kanceláři, příprava vlastního oběda je skvělý způsob, jak zajistit, že je vaše jídlo zdravé, čerstvé a ekologické. Při balení oběda se vyhněte ekologickým "zabijákům", jako je alobal, jednorázová plastová krabička a plastová taška. Zvolte raději bambusové nádobí, skleněnou lahev s vodou či znovu použitelné obaly na sendviče. Pokud plánujete jíst venku, nezapomeňte si vzít svou krabičku s sebou.

Šetřete vodou. Zastavte proud vody, když se holíte a čistíte si zuby, sprchujte se namísto koupání a nainstalujte si energeticky úsporné spotřebiče a příslušenství. Sprchové hlavice či perlátory s nižším průtokem umožňují ušetřit vodu a snížit vaše účty. Při nákupu nových spotřebičů vybírejte kvalitní a energeticky nejúspornější. Uvědomte si množství energie a vody, které potřebujete každý den pro ranní hygienu, a představte si, kolik odpadu je to v průběhu vašeho života. I několik ušetřených litrů denně se počítá.

Opravujte věci místo nákupu nových. Už jsme si zvykli nakupovat elektroniku novou, kdykoliv se stará rozbije, protože je to tak levné. Ale představte si objem odpadu, který plní naše skládky. Suroviny používané k výrobě elektroniky jsou drahé a jejich těžba škodí životnímu prostředí a způsobuje sociál­ní problémy v zemích třetího světa. Snažte se vše nejdřív opravit, než to vyhodíte.

Vyhněte se plýtvání a lépe plánujte. Při nakupování a vaření se řiďte selským rozumem. Odhadujte množství, které opravdu potřebujete, plánujte dopředu a zbytky zamrazte.

Udržitelné cestování

Preferujte lokální výlety. Levné víkendové letecké výlety se staly novodobou aktivitou dostupnou všem. Málo ale myslíme na ekologickou stopu, která je u letecké dopravy velmi významná. Vyměňte cizokrajné destinace za ty, do kterých dojedete vlakem nebo na kole. Pomalé cestování je novým, ohleduplným trendem. Pokud ale holdujete létání, zkuste si nechat ekvivalent CO2 propočítat například od neziskové organizace CI2 a zaplaťte za svůj výlet třeba výsadbu stromů jako "odpustek".

Zkuste sdílení auta nebo kola. Proč utrácet za nákup auta či městského kola, když je můžete sdílet s ostatními? V Praze existuje několik platforem, které tyto služby sdílené ekonomiky nabízí. Inspirujte se a vyberte si takové, které vám vyhovují. Nebo jen sdílejte dopravní prostředky s rodinou či přáteli.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist