Velká Británie a ostatní země Evropské unie se domluvily na tom, jak bude vypadat brexit. Dohodu o podmínkách britského vystoupení z EU schválili na mimořádném summitu v Bruselu lídři členských států unie. Navzdory tomu ale stále hrozí "divoký" brexit bez jakékoliv dohody − není jisté, jestli britská premiérka Theresa Mayová dokáže pro dojednané podmínky sehnat většinu ve vlastním parlamentu. Ten o nich bude hlasovat v první polovině prosince. A bez jeho souhlasu smlouva padne.

"Je to dohoda, která nám přinese lepší budoucnost a umožní nám využít příležitostí, které se nabízejí," napsala Mayová v otevřeném dopise všem občanům Británie. Ta přestane být členem EU už za čtyři měsíce, 29. března 2019.

Mayová se s unií domluvila na tom, že občané EU žijící v Británii a Britové, kteří bydlí na kontinentu, si zachovají svá práva. Londýn doplatí vše, co během svého členství slíbil poslat evropskému rozpočtu, odhadem až 45 miliard liber (1,3 bilionu korun). Bude moci skončit s volným pohybem osob. To znamená, že už nemusí Čechům a dalším občanům EU dovolit jezdit na ostrovy za prací.

Podařilo se vyřešit i hlavní problém, tedy jak zajistit, aby nehrozilo obnovení hranice mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království, a z EU tedy odchází. EU i Británie se bojí, že obnovení hranic by mohlo oživit krvavou občanskou válku, která skončila teprve v 90. letech minulého století.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Zamknout po 4. odstavci končícím "... skončila teprve v 90. letech minulého století." Dál se dočtete: Poškodil by "divoký" brexit víc Británii, nebo Evropskou unii? Jak budou po brexitu vypadat vztahy mezi Británií a zbytkem EU?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se