Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019 činí nyní asi 55 eur (1420 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční. Ceny elektřiny na trzích rostou nepřetržitě od února.

Zdražení pro domácnosti ale rozhodně nebude tak výrazné. "Takzvaná silová elektřina je pouze jednou složkou, kterou kupují obchodníci na trhu. V našich konečných účtech se to projevuje méně než polovinou. Další část, za distribuci elektřiny, určuje regulátor. A tam očekávám nárůst velice mírný," popsal pro Český rozhlas Plus majitel poradenské firmy ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

"Prakticky všichni obchodníci již během tohoto roku ceny elektřiny zvedli, průměr lze odhadnout na pět procent. A dalších zhruba pět až deset procent přidají na konci tohoto či začátku nového roku. U běžné spotřeby to představuje stokoruny navíc, v případě vytápění jde o tisíce," odhadl Gavor.

1420 Kč/MWh

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019 činí nyní asi 55 eur (1420 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

"Očekáváme, že elektřina podraží v průměru asi o deset procent, přičemž velcí dodavatelé přistoupí k méně výraznému zvýšení cen. Proti tomu menší hráči, kteří odebírají elektřinu přímo z burzy a často nevyužívají zajištění, budou muset na zákazníky přenést vyšší proporci nárůstu cen silové elektřiny. Lze tedy očekávat, že pro klienty menších dodavatelů bude zvýšení cen významnější," uvedl portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Podle Jana Schindlera, analytika kalkulátoru TZB-info.cz, nemusí být zdražování konečné. "Pokud se takto vysoké velkoobchodní ceny udrží i v příštím roce, bude zdražování elektrického proudu pokračovat." Podle jeho výpočtů si domácnosti, které elektřinou netopí, připlatí přibližně o 500 korun ročně víc. "Zdražením elektřiny se zvýší také výdaje domácností na zboží a služby, což bude mnohem citelnější," upozorňuje.

Řada firem zvýšila ceny už během roku

Některé firmy zvýšily ceny už během roku. "Ke změně ceny elektřiny jsme přistoupili, a to především z důvodu jejího růstu na burze a od ostatních dodavatelů a výrobců. Je potřeba zdůraznit, že tento růst není otázkou posledních pár měsíců, ale trvá zhruba jeden rok a PRE celý první půlrok 2018 držela ceny na úrovni roku 2017," uvedl mluvčí PRE Petr Holubec s tím, že firma zvýšení ceny rozložila po segmentech a produktech na dobu zhruba tří měsíců od června do září letošního roku. "Navýšení celkové ceny elektřiny včetně dalších regulovaných položek činí v průměru 3,5 procenta, tedy zhruba 35 korun," dodal.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.