Zemětřesení je jednou z nejničivějších přírodních katastrof. Rekordní počet obětí si na své konto připsaly pohyby zemské kůry v Číně roku 1556, kdy zahynulo okolo 830 tisíc osob, zatímco u nejhoršího zemětřesení tohoto století na Haiti roku 2010 se počet mrtvých odhaduje mezi 100 až 316 tisíci. Kdyby bylo možné otřesy předvídat, následky by byly mnohem menší, ale to se zatím vědcům moc nedaří.

Již několik desítek let se ví, že zemětřesení předchází celá řada varovných příznaků. Mění se například elektrické toky v geologických vrstvách, prudce kolísá hladina podzemní vody, roste množství radonu uvolňovaného z hornin a podobně. Přesto se dosud nepodařilo na základě těchto jevů zemětřesení spolehlivě předpovědět − někdy živel udeřil zcela nečekaně, jindy se po dramatických změnách v zemské kůře žádná katastrofa nedostavila, nebo otřesy byly jen malé.

David Both z British Geological Survey také připomíná případ z Číny, kde roku 1975 úřady evakuovaly desetitisíce lidí z města Haicheng na základě údajných vědeckých předpovědí, a mělo tak být zachráněno velké množství životů. Pozdější analýzy ale ukázaly, že ve skutečnosti byly čínské zprávy o tehdejších událostech velmi zkreslené, poplatné takzvané kulturní revoluci, která celou zemi silně zdecimovala − přivodila stovky tisíc úmrtí a vražd, stejně jako rozvrat ekonomiky. Komunistické orgány informace o "úspěšné evakuaci na základě vědeckých předpovědí" fabrikovaly z ideologických a propagandistických důvodů.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete:
  • Může pomoci vyspělá technologie v předpovídání zemětřesení?
  • Mají zvířata nějaký neznámý smysl, díky němuž cítí blížící se apokalypsu?
  • Zemětřesení předcházejí i zvláštní úkazy. Jak se orientovat ve všech těchto jevech a jak je využít?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se