Není sporu o tom, že další problém je pro Andreje Babiše krajně nepříjemný. Právní analýza Evropské komise, hodnotící jeho střet zájmů, mu dává na vybranou mezi třemi možnostmi: buď se skutečně zbavit vlivu na Agrofert a další firmy, nebo se vzdát miliardových evropských dotací, nebo nebýt premiérem. Už nejen od české opozice, ale i z Bruselu zaznívá, že způsob, jakým český premiér funguje, je v Evropě 21. století nepřijatelný. Jenže pozor: ani tato aféra premiérovi u jeho voličů ublížit nemusí. A co hůř − jejím hlavním dlouhodobým výsledkem může být odklon Babiše od Evropské unie.

Věcně vzato není co řešit. Střet zájmů Andreje Babiše je, bráno zdravým rozumem, mimo jakoukoli debatu. Agrofert a další firmy, které čerpají miliardové dotace, sice premiér vložil do svěřenských fondů, ty ovšem pořád hájí jeho zájmy. On sám je jediným "obmyšleným" a ve fondech figuruje jako jedna z "protektorů" jeho manželka. Profit svěřenských fondů je Babišovým profitem.

Premiér se sice hájí tím, že formálně vyhověl českému zákonu o střetu zájmů, takže jaký problém, jenže je to "o voze a o koze". V tomto případě jde o evropské peníze a Evropská unie má svá, přesněji a přísněji formulovaná pravidla. Je to prosté: EU platí, a může si tak rozhodnout, za jakých podmínek je ochotná přispívat. A na českou hru ve stylu "zákon se nažral, ale Babišův profit zůstal celý" přistoupit nechce.Takže Babiš má logicky a zaslouženě finanční problém.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak na novou kauzu zareagují Babišovi voliči?
  • Kde se skrývá další nebezpečí začínajícího sporu mezi premiérem a EU?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se