Evropská komise sice možný střet zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana ještě nezkoumala, HN ale shromáždily několik důkazů, které mohou rozhodnutí Bruselu v této věci ovlivnit. Jde hlavně o ministrův konkrétní vliv na podobu dotací a to, že v zemědělských firmách, jež čerpají evropské peníze, figuruje jeho otec Miroslav a bratr Zdeněk. EU přitom nechce, aby z dotací těžili lidé, již mají možnost určovat, kam a za jakých podmínek peníze tečou.
"Tomanova rodina spoluvlastní zemědělské podniky a ministr je poměrně aktivní při vyjednávání v institucích EU o tom, aby nedošlo k zastropování dotací. A přesně tyto věci jsou na hraně," komentoval situaci europoslanec a člen výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský. Zmíněné zastropování dotací požaduje po Česku Evropská komise, přičemž by bylo nevýhodné právě pro velké zemědělské podniky.
Tomanův případ se od možného střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v detailech liší. Důležité však je, že v neveřejné příručce Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), kterou má redakce k dispozici, je příklad podobný situaci ministra zemědělství. Evropské instituce v dokumentu považovaly za střet zájmů kauzu vysokého státního úředníka, jehož otec měl firmu čerpající dotace. Tomanův otec drží většinu akcií Agrotradu, pod nějž spadá drůbežárna Xaverov, a jeho bratr je ředitelem této velké společnosti. Podniky přitom využívají peníze z Bruselu.
Co se dočtete dál
- V placené části článku se dále dočtete, co může pozici ministra zemědělství ohledně jeho možného střetu zájmů zkomplikovat. Co říká na argumentaci českých úřadů, které ministra hájí, ředitel Transparency International David Ondráčka?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.