Milovníci kosmonautiky si mohli oddechnout. Kosmická loď Sojuz MS-11 úspěšně odstartovala z kosmodromu Bajkonur a po čtyřech obletech Země se v pondělí úspěšně spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí ISS. Nezopakovalo se tak selhání techniky jako během předchozího pilotovaného startu v říjnu tohoto roku. Tehdy chyba na čidlu mezi prvním a druhým stupněm rakety způsobila havárii. Kosmonauti − Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague − se úspěšně vrátili zpět na Zemi v záchranném modulu.

Jejich nástupci − Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová (na snímku) a Kanaďan David Saint-Jacques − žádné drama naštěstí nezažili. Soudě dle jeho výrazu si ale nejvíce oddechl šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Bývalý místopředseda ruské vlády a prostořeký politik dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina jednoznačný úkol − vrátit ruskému kosmickému sektoru zašlou slávu.

Výsledky jsou zatím rozpačité. Při výstavbě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě došlo k obřím zpronevěrám, kvůli podezření z korupce byla odvolána celá řada ředitelů podniků a v plášti ruského modulu na Mezinárodní kosmické stanici se objevil záhadný otvor.

Dmitrij Rogozin prohlásil, že se musí vyšetřit, zda nešlo o sabotáž ze strany amerických kosmonautů, kteří kvůli nemoci chtěli návrat na Zemi. Stejně tak oznámil, že nechal své odborníky vypracovat zprávu, zda Američané skutečně v roce 1969 přistáli na Měsíci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist