Milovníci kosmonautiky si mohli oddechnout. Kosmická loď Sojuz MS-11 úspěšně odstartovala z kosmodromu Bajkonur a po čtyřech obletech Země se v pondělí úspěšně spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí ISS. Nezopakovalo se tak selhání techniky jako během předchozího pilotovaného startu v říjnu tohoto roku. Tehdy chyba na čidlu mezi prvním a druhým stupněm rakety způsobila havárii. Kosmonauti − Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague − se úspěšně vrátili zpět na Zemi v záchranném modulu.

Jejich nástupci − Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová (na snímku) a Kanaďan David Saint-Jacques − žádné drama naštěstí nezažili. Soudě dle jeho výrazu si ale nejvíce oddechl šéf agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Bývalý místopředseda ruské vlády a prostořeký politik dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina jednoznačný úkol − vrátit ruskému kosmickému sektoru zašlou slávu.

Výsledky jsou zatím rozpačité. Při výstavbě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě došlo k obřím zpronevěrám, kvůli podezření z korupce byla odvolána celá řada ředitelů podniků a v plášti ruského modulu na Mezinárodní kosmické stanici se objevil záhadný otvor.

Dmitrij Rogozin prohlásil, že se musí vyšetřit, zda nešlo o sabotáž ze strany amerických kosmonautů, kteří kvůli nemoci chtěli návrat na Zemi. Stejně tak oznámil, že nechal své odborníky vypracovat zprávu, zda Američané skutečně v roce 1969 přistáli na Měsíci.

Související