Firmy z dříve největší tuzemské strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka čeká důležitý týden. Pokud vše půjde podle plánu, skončí už více než dvě třetiny společností v rukou dvojice nových majitelů − zbrojaře Jaroslava Strnada a podnikatele Martina Ulčáka.

Oba už několik menších společností ze skupiny vlastní. Nyní by ale mohli plně ovládnout dva stěžejní pilíře, na kterých Vítkovice stály: ocelárenské Heavy Machinery a dřívější Vítkovice Power Engineering, která v minulosti stavěla elektrárny v Česku i zahraničí. Obě jsou v úpadku a o jejich budoucnosti budou rozhodovat soudy a věřitelé.

Pokud k tomu dojde, posunou se oba investoři do první ligy českého průmyslu. Strnad už v posledních letech investoval do řady firem včetně kopřivnické Tatrovky, Kovosvitu MAS, firem z oboru metalurgie či hodinek Prim. Martin Ulčák je ale zatím v Česku známý hlavně jako zákulisní hráč, který dříve vedl Socialistický svaz mládeže, je spojovaný se sítí prodejen tabáku Geco a neúspěšně se s dalšími investory pokusil o ovládnutí Sazky.

226 mil. Kč

je hodnota pohledávky, kvůli které Komerční banka blokuje reorganizaci společnosti Vítkovice Heavy Machinery.

Spor s bankou

Nejblíže k dořešení je situace ve firmě Vítkovice Heavy Machinery. Ta je v insolvenci od jara. Firmu, která se specializuje na dodávky velkých ocelových dílů a konstrukcí, odmítly banky kvůli problémům dalších částí vítkovické skupiny v posledních letech financovat.

Vše skončilo úpadkem a návrhem na reorganizaci v režii právě Jaroslava Strnada. Ten firmě poskytl financování a podle připraveného reorganizačního plánu by v ní měl získat 51 procent. Druhým největším akcionářem pak má být Ulčák, malou část získá výměnou za pohledávky i firma Vítkovice, a.s. Jana Světlíka.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Komerční banka odmítá reorganizační plán ve firmě Vítkovice Heavy Machinery?
  • Jak moc je komplikovaná situace kolem společnosti Vítkovice Power Engineering, kterou poslal ke dnu nepodařená zakázka na výstavbu turecké elektrárny Adularya?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se