V Česku by mělo za tři roky vyrůst nové rehabilitační centrum pro lidi po poranění míchy. Chce ho stavět Paracentrum Fenix, které se o lidi s poškozenou míchou stará 14 let, a jemuž už navíc nevyhovují stávající prostory. V brněnské městské části Kníničky by tak mělo vzniknout nové centrum, které bude moci poskytnout zdravotní i sociální rehabilitaci celkem 1500 klientům.

Tím se výrazně zvýší dostupnost péče pro lidi s poškozením míchy v Česku, kterých je odhadem osm až devět tisíc. Poranění míchy je závažné poškození páteře a nejčastěji znamená, že zraněným ochrne část těla a musí být na vozíku. Nejčastějšími důvody zranění jsou dopravní nehody, úrazy při sportu nebo nádorová onemocnění. Do stavby centra, která by měla začít v příštím roce, hodlá Fenix investovat až 185 milionů korun. Nicméně zhruba 70 milionů ještě chybí a pokud je organizace nezíská, hrozí ji zánik.

"Je to pro nás existenciální projekt. Stavba nového centra je jediná cesta, jak udržet to, co děláme, tedy komplexní služby v rámci rehabilitace, sociální práce, psychologie, práva nebo bezbariérovosti," říká šéf centra Michal Odstrčil. V současné budově může organizace podle něj vydržet maximálně pět let. Paracentrum Fenix pomáhá lidem po poranění míchy s návratem do běžného života, nejen po zdravotní stránce formou rehabilitací, ale také v rozvoji soběstačnosti, psychiky, podporou v rodině či pomoci při hledání zaměstnání.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se mimo jiné dozvíte, čím přesně by nové centrum bylo pro klienty prospěšné, kde se v současnosti lidé s tímto poraněním léčí a jak taková léčba probíhá.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se