Pokud se ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) podaří na konci března prosadit plán na částečnou úhradu nákladů pacientům za léčebné konopí, ušetřili by lidé za poměrně drahou léčbu i patnáct tisíc korun ročně.

75 procent

ze současné ceny léčebného konopí by podle ministra zdravotnictví měl za pacienty platit stát.

"Chtěl bych, aby konopí bylo ze sedmdesáti pěti procent hrazené. Cílem je, aby pacientům, pro které je doplňková léčba konopím přínosem, nebyla ekonomicky nedostupná," řekl Vojtěch. Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že člověk s příslušnou diagnózou potřebuje měsíčně průměrně 10 gramů konopí. To znamená, že za něj podle zveřejněných cen uhradí přes 1700 korun. Pokud by tři čtvrtiny zaplatil stát, může takový pacient uspořit asi třináct set korun měsíčně.

Náklady státu nebudou dramaticky vysoké, mohou se pohybovat v desítkách tisíc korun měsíčně. Pacientů zatím není mnoho, Vojtěch jich napočítal za letošní rok 245.

Ministra zdravotnictví ke změně přístupu k léčebnému konopí přiměl premiér Andrej Babiš a pak i veřejná kritika. Ta opakovaně upozorňovala na to, že je to pro pacienty nákladné. V některých případech byly varianty této rostliny na černém trhu dokonce levnější než v lékárnách.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, co na Vojtěchův návrh říkají piráti a jakou roli budou v úlevách na ceně za léčebné konopí mít pojišťovny.
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se