Když se Jelena Dědková z Karlových Varů v roce 2021 rozhodla podstoupit preventivní vyšetření prsou na mamografu, musela čekat pět měsíců na termín. Ve chvíli, kdy přišla na řadu, však onemocněla covidem. „Náhradní termín jsem dostala opět za pět měsíců,“ říká devětapadesátiletá vystudovaná historička, která působí jako konzultantka problematiky regionálního rozvoje a Evropské unie.
Se vzdáleným termínem se ale odmítla smířit a našla si při návštěvě Prahy mamocentrum na Smíchově, kam se přes objednávkový systém dostala během dvou dnů. A tam jí diagnostikovali agresivní typ zhoubného nádoru, který vyžadoval okamžitou léčbu. Za pět měsíců už by bylo pozdě.
Podobnou zkušenost má i šestačtyřicetiletá Lenka Sobková, která je ředitelkou hotelu Corso v centru Karlových Varů. V roce 2021 hledala pomoc už s podezřením, že něco v jejím prsu není v pořádku. „Máme tu sice soukromou mamologickou ordinaci, ale oni nemají mamograf, jen ultrazvuk, takže žádný problém neodhalili. Malinký nádor ale po čase neodhalil ani mamograf, který ve Varech máme,“ vzpomíná.
„Já mu ale nevěřila, šla jsem do jiné soukromé mamologické ordinace, kde už moje podezření potvrdili. Biopsie zjistila zhoubný nádor hormonálního původu. Na důkladné vyšetření jsem ale čekala tři měsíce,“ vypráví energická žena, která se po vyléčení v roce 2022 stala krajskou zástupkyní neziskové organizace Fuck cancer. Ta se snaží lidem s rakovinou pomáhat.
Oba příběhy ukazují, co je prvotním problémem lidí, kteří na Karlovarsku hledají onkologickou pomoc. „V pár ambulancích, které u nás máme, jsou hrozně dlouhé čekací doby. U nás lidé čekají na vyšetření třeba i půl roku,“ popisuje Sobková.
Co se dočtete dál
- Proč je situace v Karlovarském kraji tak zlá.
- Pro koho představuje současný stav největší problém.
- Co se dělá pro zlepšení péče.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.