Na řadu tratí, kde byli lidé dosud zvyklí jezdit s Českými drahami, vtrhnou soukromí dopravci. Ti stále častěji úspěšně nabourávají přímé přidělování linek národnímu dopravci, kterému ke konci příštího roku končí většina smluv.

Například Liberecký kraj ve středu oznámil, že část linek přebere od konce příštího roku Českým drahám společnost Arriva. "České dráhy zatím avizují podstatné zvýšení cen, proto jsme v říjnu oslovili dalších pět dopravců. Do začátku prosince jsme dostali zatím nejvýhodnější nabídku právě od společnosti Arriva," popisuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Z Liberce do Turnova, Semil a Staré Paky by už koncem příštího roku mohly jezdit moderní nízkopodlažní vlaky.

České dráhy dnes na železnici drží téměř devadesátiprocentní podíl. Už koncem příštího roku se toto číslo sníží. Zatímco dosud byla státní firma zvyklá dostávat zakázky na většině tratí bez soutěže, v příštích letech se bude muset kvůli liberalizaci utkávat stále častěji s konkurenčními dopravci. Těm se nově otvírají i státem dotované − většinou − regionální tratě.

Od roku 2023 již nebude možné podle nařízení EU zadávat zakázky na železnici napřímo vůbec. Stát a kraje však už nyní objevují kouzlo konkurence. Ministerstvu dopravy se letos podařilo ušetřit zhruba 300 milionů korun tím, že nepřidělovalo dálkové vlaky automaticky Českým drahám.

Zatím takto dopravcům přidělilo devět dálkových linek. České dráhy zvítězily na třech z nich. Na zbytku uspěla konkurence. Hned několik důležitých tratí získala zmiňovaná Arriva. Za osmiletý provoz dálkových linek dostane od státu zhruba 730 milionů korun, tedy o 200 milionů méně, než kolik si řekly České dráhy. Rychlíky Arrivy budou jezdit například z Prahy do Českých Budějovic.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.