Hvězdy světové populární hudby za všech časů vydávaly svá vánoční alba skoro mimochodem, jako by je sypaly z rukávu. Zpěváci Bing Crosby, Frank Sinatra, Nat King Cole, ba i Karel Gott ze Zlaté Prahy. Nic se nezdálo snadnější. Až teprve když americký písničkář Bob Dylan před devíti lety nazpíval album Christmas In The Heart, i leckterý Dylanův nadšenec zrozpačitěl. Zvláště nad latinským Adeste Fideles.

Podobné, snad přece jen trochu příjemnější pocity teď vyvolává album Happy Xmas neboli Šťastné Vánoce od třia­sedmdesátiletého anglického kytaristy a zpěváka Erika Claptona. Je to snad věkem? Že by po sedmdesátce i největší rockeři vzpomínali o Vánocích jen na minulost? Nebo že by se nová a opravdu vánoční písnička ani nedala napsat? I zdivočelí dublinští Pogues svou melodickou pohádkou Fairytale In New York před dvaatřiceti lety přece dokázali, že dá.

Claptonovo vánoční album začíná i českému uchu povědomě: White Christmas. Aspoň posluchačům orchestru Karla Vlacha. "Já sním o Vánocích, bílých…" Evergreen broadwayského skladatele Irvinga Berlina. Přes padesát milionů prodaných desek, včetně nejslavnější s Bingem Crosbym. Claptonův zpěv zní pokorně a uctivě, hezky.

Problematičtější jsou další dva hity z Crosbyho zpěvníku, Jingle Bells a Silent Night. Prý tradicionály. Čili lidová písnička nezná autora a dá se zpívat i hrát jakkoli.

Jenže Jingle Bells − Rolničky − složil a roku 1857 v Bostonu uvedl James Lord Pierpont. V Claptonově úpravě hudba míří šest minut odnikud nikam, jakási natažená variace pro bicí a perkuse. Je zbytečné zdůrazňovat, že Louis Armstrong, Ella Fitzgeraldová nebo Beatles, každý úplně jinak, si s tím poradili hravěji.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dozvíte:
  • Za jakých okolností vznikla píseň Tichá noc?
  • Jak to udělat, aby z ní tantiémy šly jen těm, kdo ji zaranžovali?
  • A které skladby z Claptonovy desky stojí za poslech?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se