Konec jednání Poslanecké sněmovny využívají zástupci hnutí ANO často k tomu, aby prohodili pár slov se svým stranickým předsedou, premiérem Andrejem Babišem. Ten s nimi žertuje nebo vypráví, s jakou významnou osobou se chystá na večeři.

Stejně jako mezi straníky je populární i u voličů, v průzkumech agentury STEM je od roku 2015 nejpopulárnějším politikem − navzdory kauzám, za které dříve ministři odstupovali z vlády.

Premiér naopak soustřeďuje moc do svých rukou. Letos se pokusil sestavit jednobarevnou vládu hnutí ANO, ale nedostal důvěru sněmovny. Svůj vliv pak posílil jinak − sehnal hlasy té části opozice, s níž demokratické strany nechtějí spolupracovat. A zahájil rozsáhlé výměny lidí na ministerstvech i v dalších důležitých úřadech.

"Silně mi připomíná 90. léta a Václava Klause, jehož řada lidí hodnotila dobře i v dobách, kdy se objevovaly privatizační problémy a další věci, které musely vést k zamyšlení," nabízí politolog Tomáš Lebeda srovnání s expremiérem a exprezidentem. Část lidí Babišovi bezvýhradně věří, což mu podle Lebedy pomáhá ustát potíže bez ztráty voličů.

Babiše přitom ohrožuje podezření z padesátimilionového dotačního podvodu kvůli Farmě Čapí hnízdo. Kritici mu vyčítají střet zájmů kvůli čerpání evropských peněz, záznam ve svazcích komunistické tajné policie StB či parlamentní spolupráci s komunisty a hnutím SPD Tomia Okamury.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč zastavila Evropská unie dotace pro holding Agrofert?
  • Jak se Babišova vláda pustila do personálních čistek ve státních firmách a úřadech?
  • Hnutí ANO si drží pozici nejsilnější strany ve sněmovně, co ho ale letos v rozletu zarazilo?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se