Uplynulý rok byl pro tuzemský trh komerčních nemovitostí přelomový. Vůbec poprvé za kancelářské budovy, obchodní centra nebo skladové haly utratili více peněz investoři z České republiky než ze zahraničí. "Je to historicky první rok, kdy čeští investoři překonali ty mezinárodní, a to o 14 procent dle proinvestovaného objemu," říká Hana Kollmannová, manažerka nadnárodní poradenské společnosti JLL. Zatím se jedná o předběžný odhad, jenž se může ještě mírně změnit.

Podle JLL se v roce 2018 v tuzemsku prodaly velké komerční nemovitosti dohromady zhruba za 2,4 miliar­dy eur, meziročně téměř o třetinu méně. Za poklesem celkového objemu investic do realit − už druhým rokem v řadě − není menší zájem investorů, ale spíše nedostatečná nabídka nemovitostí. Některé zájemce zase odrazují příliš vysoké ceny.

To nic nemění na tom, že závěr loňského roku byl mimořádně rušný. Jen několik dní před Štědrým dnem se podepsaly miliardové realitní transakce. Patří mezi ně i prodej pražského pětihvězdičkového hotelu Intercontinental, který za 225 milionů eur (téměř 5,8 miliar­dy korun) koupila česká investiční společnost R2G Heritage. Podílníky její mateřské firmy jsou rodiny zakladatelů společnosti Avast Software Pavla Baudiše a Eduarda Kučery a průmyslníka Oldřicha Šlemra.

Transakce má být vypořádána tento měsíc, a proto ji JLL do statistik za loňský rok nezahrnula. Jedná se však o historicky největší obchod v oblasti hotelnictví v České republice a v celém středoevropském regionu. O dva roky dříve Baudiš a Kučera koupili dohromady s českou společností RSJ Investments pražskou kancelářskou budovu Enterprise za tři miliardy korun.

"Na trhu je velký počet silných českých investorů, což v regionu střední a východní Evropy není běžné," říká Richard Curran, ředitel pražské kanceláře poradenské společnosti CBRE.

Pokud jde o jednotlivou budovu, český kapitál stojí i za největší realitní transakcí uplynulého roku. ČS nemovitostní fond, který obhospodařuje Reico investiční společnost České spořitelny, koupil za 5,4 miliardy korun obchodně-zábavní centrum Forum Nová Karolina.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Proč se do Česka vrací západní investoři?
  • Jaká byla vůbec největší loňská transakce v kategorii komerčních realit?
  • Jaká jsou v tomto roce očekávání ohledně výnosů z komerčních nemovitostí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se