Uplynulý rok byl pro tuzemský trh komerčních nemovitostí přelomový. Vůbec poprvé za kancelářské budovy, obchodní centra nebo skladové haly utratili více peněz investoři z České republiky než ze zahraničí. "Je to historicky první rok, kdy čeští investoři překonali ty mezinárodní, a to o 14 procent dle proinvestovaného objemu," říká Hana Kollmannová, manažerka nadnárodní poradenské společnosti JLL. Zatím se jedná o předběžný odhad, jenž se může ještě mírně změnit.

Podle JLL se v roce 2018 v tuzemsku prodaly velké komerční nemovitosti dohromady zhruba za 2,4 miliar­dy eur, meziročně téměř o třetinu méně. Za poklesem celkového objemu investic do realit − už druhým rokem v řadě − není menší zájem investorů, ale spíše nedostatečná nabídka nemovitostí. Některé zájemce zase odrazují příliš vysoké ceny.

To nic nemění na tom, že závěr loňského roku byl mimořádně rušný. Jen několik dní před Štědrým dnem se podepsaly miliardové realitní transakce. Patří mezi ně i prodej pražského pětihvězdičkového hotelu Intercontinental, který za 225 milionů eur (téměř 5,8 miliar­dy korun) koupila česká investiční společnost R2G Heritage. Podílníky její mateřské firmy jsou rodiny zakladatelů společnosti Avast Software Pavla Baudiše a Eduarda Kučery a průmyslníka Oldřicha Šlemra.

Transakce má být vypořádána tento měsíc, a proto ji JLL do statistik za loňský rok nezahrnula. Jedná se však o historicky největší obchod v oblasti hotelnictví v České republice a v celém středoevropském regionu. O dva roky dříve Baudiš a Kučera koupili dohromady s českou společností RSJ Investments pražskou kancelářskou budovu Enterprise za tři miliardy korun.

"Na trhu je velký počet silných českých investorů, což v regionu střední a východní Evropy není běžné," říká Richard Curran, ředitel pražské kanceláře poradenské společnosti CBRE.

Pokud jde o jednotlivou budovu, český kapitál stojí i za největší realitní transakcí uplynulého roku. ČS nemovitostní fond, který obhospodařuje Reico investiční společnost České spořitelny, koupil za 5,4 miliardy korun obchodně-zábavní centrum Forum Nová Karolina.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.