Prošel firmami jako PPF a ING a v minulosti radil několika ministrům financí. Nyní chce Pavel Kohout využít předchozí zkušenosti s investováním pomocí počítačových robotů a matematických algoritmů ve fondu Quant a chystá se spravovat peníze pro zámožné klienty sám, v rodinném podniku. Před třemi lety založil fond Quant s nynějším centrálním bankéřem Alešem Michlem, se kterým se teď rozchází.

Jednapadesátiletý ekonom chce využít tři roky starého zákona umožňujícího vznik firmy pro správu peněz, která téměř nepodléhá regulaci Českou národní bankou. Založil společnost Algorithmic Investment Management − obdobu fondu pro kolektivní investování. V rozhovoru pro HN řekl, že výhodou nové firmy oproti Quantu je "lehčí regulační režim, díky kterému si vystačíme s podstatně nižšími náklady".

Na českém trhu se v posledních letech objevily stovky alternativních nástrojů pro investování, například specializované fondy pro lidi s miliony korun na investice nebo různě rizikové firemní dluhopisy. Souvisí to s poklesem úrokových sazeb, při němž peníze uložené u bank prakticky nic nenesou.

Pavel Kohout (51)

Ekonom a ekonomický publicista. V minulosti pracoval pro PPF nebo ING. Byl poradcem ministrů financí Bohuslava Sobotky a Vlastimila Tlustého. Byl také v Národní ekonomické radě vlády. Je autorem několika knih.

Podle Kohouta nabídla novela zákona o investičních společnostech a fondech "nejprůchodnější a nejméně regulovaný způsob, jak založit v České republice společnost orientovanou na investice". Taková firma není investiční společností ani fondem a nemá licenci ČNB. U centrální banky ji stačí pouze zaregistrovat, což Kohout udělal na sklonku loňského roku.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • Jak funguje algoritmus pro investice v nové Kohoutově firmě.
  • Kde vidí Kohout hlavní skupinu nových klientů.
  • Jak bude fungovat fond Quant, když se z něj Kohout a Michl majetkově stahují.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se