Společnost Natland Group se v minulých dnech stala důležitým prvkem v záchraně ztrátového a dluhy limitovaného e-shopu s módou Zoot.cz. Natland Group, řízená a většinově vlastněná Tomášem Raškou, koupila podle informací HN pohledávky banky Raiffeisenbank a dalších partnerů především z řad dodavatelů Zootu, a to v hodnotě 150 milionů korun. To je významná část celkových závazků Zootu a Natland to staví do role klíčového hráče, který bude určovat další směřování firmy.

Do vedení už byli po dohodě se stávajícími akcionáři Zootu přizváni zatím externí konzultanti Lukáš Uhl se zkušenostmi z rozvážkové služby Dáme jídlo a Robert Vojáček, známý působením v taxislužbě Liftago nebo u start-upu Lidskásíla.cz.

Výhledově není vyloučena kapitalizace investice Natlandu do Zootu získáním akciového podílu ve firmě. Nyní to ale ještě není na pořadu dne. "Se skupinou Natland jsme postupně našli dohodu o budoucím rozvoji i řešení závazků z minulosti," věří Ladislav Trpák, zakladatel a ředitel Zootu.

Pro Natland jde v nedávné době už o druhý vstup do módního světa. Jak dříve informoval deník E15, skupina se stala největším věřitelem zkrachovalé společnosti Premium Fashion Brands advokáta Jaroslava Havla. Ta na českém trhu zastupovala především luxusní značky včetně například Armani Jeans nebo Hugo Bosse.

Natland, který se specializuje mimo jiné na investice a správu problémových aktiv, získal na nové aktivity prostředky loňským prodejem paroplynové elektrárny v Bratislavě Veolii za nižší jednotky miliard korun. Natland má aktuálně ve správě aktiva s majetkovou účastí přesahující čtyři miliardy korun. Patří mezi ně i developerské projekty včetně golfových hřišť. V minulosti Natland vlastnil například i fotbalovou Slavii Praha.

Zoot je momentálně největší tuzemský internetový obchod s oblečením. Roční obrat se pohybuje okolo miliardy korun. Kumulovaná ztráta k loňskému pololetí dosáhla téměř půl miliardy korun.