Jana Sedláková v roce 2018 oslavila třicátiny a k tomu i třetí narozeniny své dobře šlapající advokátní kanceláře. Jako by to nestačilo, mladá právnička z Brna k tomu ve stejném roce ještě stihla porodit syna. A to už třetího. Nejstarší chodí do první třídy, prostřednímu jsou čtyři roky a nejmladšího čtyřměsíčního s sebou teď Sedláková bere denně do práce. Sedlákovi se rozhodli mít dítě hned po vysoké škole, tedy ve chvíli, kdy řada lidí teprve hledá toho pravého partnera a chtějí se soustředit hlavně na zaměstnání či cestování.

TOP ženy Česka 2018

Výherkyně budou představeny také v exkluzivním magazínu Hospodářských novin, který vychází 22. 1. 2019. K dostání bude v e-shopu.

"Kdybych po škole studovala na advokátské zkoušky, poté budovala nějakou klientelu a čekala, až se etabluji, tak bych první dítě měla ve třiceti. To mi přišlo zbytečně daleko," vysvětluje Sedláková, proč se rozhodla, že zkusí obojí najednou − děti i kariéru. Průměrný věk, kdy Češky rodily první dítě, po sametové revoluci skokově vzrostl. Zatímco v roce 1990 bylo prvorodičkám v průměru 22 a půl roku, na začátku tisíciletí už jim bylo téměř 25 let a za dalších pět let ještě skoro o dva roky více.

Ženy děti pořád chtějí. Ale později

Podle demografky Dany Hübelové má porevoluční odsouvání mateřství ryze praktické důvody. Prvním je rostoucí vzdělanost žen. "Tím, že ženy tráví studiem více let, se jim zkracuje reprodukční období," podotýká Hübelová. Dodává, že mnoho vysokoškoláků, a to nejen žen, chce hned po studiu začít s kariérou. "To je ten druhý důvod. Chtějí se finančně zajistit, získat praxi nebo alespoň vlastní bydlení," vysvětluje vedoucí Ústavu demografie a aplikované statistiky brněnské Mendelovy univerzity.

Kromě toho se podle Hübelové v různých dotaznících ukazuje, že mladé ženy rodinu odkládají také kvůli chuti cestovat nebo prostě proto, že svým budoucím dětem ještě nenašly otce. Jak demografka upozorňuje, rostoucí věk matek a zároveň dlouhodobě klesající porodnost nejsou specificky českým jevem. Podobné je to i v dalších vyspělých zemích. To, že ženy po dvacítce nerodí, neznamená, že děti nechtějí vůbec. Plodnost se přelévá do vyššího věku. V některých případech se ale může stát, že starším ženám už se nakonec otěhotnět nepovede nebo si namísto původně plánovaných tří dětí pořídí jen jedno.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.