Hledat nejvlivnější právníky nebo přirozené právnické autority není snadný úkol. Posoudit vliv v oblasti, která je zčásti vysoce nezávislá a zčásti striktně vymezená (či dokonce omezená), tak úplně jednoduše nejde. "Pojem vliv je spojen s představou možnosti aktivně ovlivnit nějaké děje, běh určitých událostí. A nejvlivnější by tedy měl být ten, kdo je schopen ovlivnit nejvíce dějů," myslí si advokát Tomáš Sokol. "Ale to s právem − u něhož podstatou aplikace je často diskurz, nebo dokonce programová kontradiktornost prezentovaných názorů a ad hoc řešení sporu, který z toho vznikl − nejde dohromady."

Reálný přínos a vliv vítězí nad formální pozicí

I proto se rozhodla redakce měsíčníku Právní rádce sestavit žebříček na základě nominací, které dorazily od odborné veřejnosti. Z nich vybrala top dvacet jmen. "Vzhledem k tomu, že jsme žádné osobnosti z důvodu objektivity sami nenominovali, několik výrazných jmen se do přehledu překvapivě vůbec nedostalo," řekla Alžběta Vejvodová, vedoucí magazínu Právní rádce, kde je kompletní seznam dvaceti nejvlivnějších právníků publikován.

V žebříčku se tak třeba neobjevil šéf Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec. Elity oboru totiž při své volbě významných právníků přikládají váhu spíše reálnému a dlouhodobému, byť neformálnímu přínosu než formální pozici.

Michal Mazanec, stejně jako jeho místopředsedkyně Barbara Pořízková, je ve funkci teprve několik měsíců, proto se zatím jako hlavní tvář správního soudnictví ani nestihl etablovat. V žebříčku ale chybí také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Odborná veřejnost ho mezi hlavními justičními autoritami nevidí. Jeho klíčové téma, tedy nový zákon o státním zastupitelství, je prozatím u ledu, a v souvislosti se státním zastupitelstvím je tak první rychlou volbou spíš Lenka Bradáčová.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Jak se umístili představitelé profesních komor.
  • Kdo jsou největší skokani žebříčku.
  • Jak žebříček vznikl.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se