Kauza Huawei je přehledná. Zatímco ministr zahraničí Tomáš Petříček ji ke konci února ve Washingtonu probere se svým resortním kolegou Mikem Pompeem, kde jedním z témat bude už i příprava jarní návštěvy premiéra Andreje Babiše u Donalda Trumpa, Miloš Zeman v dubnu vyrazí… do Číny. Prezident si výlet jistě užije a asi se i baví, jak Petříčka dostal, když mu minulý týden během schůzky na Hradě zatajil, že na druhý den tam přijme čínského velvyslance a vysoké zástupce Huaweie.

Jenže Zeman tenhle souboj prohrává. Produkty Huaweie v Česku budou v případných kontraktech pro státní správu tvrdě prověřovány. Tomu Zeman nezabrání. A on sám? Historie si ho bude pamatovat jako prezidenta, který jezdil do Číny, ale který se nikdy − jako první hlava státu po listopadu 1989 − nepodíval do Bílého domu. Místo něho si v oválné pracovně potřese s Donaldem Trumpem rukou premiér Babiš, a to i "díky" Huaweii.

Babiš i Petříček přitom v této kauze nedělají nic více, než že − na rozdíl od Zemana − hájí české bezpečnostní zájmy. To platí také o tendru na vojenské vrtulníky, což je další důvod, proč české politiky ve Washingtonu aktuálně chtějí. USA lobbují za své firmy, ale nákup techniky, kterou armáda potřebuje, je v prvé řadě českým zájmem. Česko není k Huaweii ostražité pro radost USA, nekupuje vrtulníky pro zisk prodejců, dělá to pro svoji bezpečnost.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se Česko postaví ke společnému záměru Francie, Německa a Británie nadále obchodovat s Íránem? A co kdyby došlo na posilování protiraketové obrany v Evropě? Zazní znovu slovo "radar"? Co je současná vláda ochotná udělat?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se