Ve stejné době, kdy Zdeněk Sýkora maloval své proslulé strukturální a liniové obrazy, stále podnikal výlety do přírody s malířským stojanem. Krajinky vedle velkých konceptuálních pláten, jak je nově vystavuje pražská Galerie Zdeněk Sklenář, působí překvapivě. Kurátorka a vdova po slavném malíři Lenka Sýkorová si je ale jistá, že tak by se to Sýkorovi líbilo.

"U nás doma to tak bylo. Například tento obraz visel na čestném místě a Zdeněk o něm návštěvám říkal, že to byl první obraz, na který byl pyšný," ukazuje Sýkorová na malou olejovou malbu se stromem, která pražskou výstavu otevírá. "Nikdy přírodu neopustil. Myslím, že nerozlišoval progresivní a neprogresivní tvorbu," dodává vdova, která o malířův archiv pečuje od poloviny osmdesátých let minulého století.

Téměř třicet let byla Lenka Sýkorová jeho nejbližší spolupracovnicí, na některých mužových obrazech se podílela i se štětcem v ruce. "Vzal mě za parťáka," směje se. Práce se štětcem prý ale nebyla tím nejdůležitějším. "Tím byl ten začátek, koncepce, téma obrazu. O tom se se mnou také bavil, on měl ale právo veta," popisuje.

O výstavě

◼ Zdeněk Sýkora: Moje příroda
Galerie Zdeněk Sklenář, Praha, výstava potrvá do 6. dubna.

Sýkorová svou roli nechce přeceňovat. "Přistoupila jsem někam, kde už měl někdo za sebou život a tvorbu, která někam směřovala, něco vynalezl. Nebyla jsem u zrodu struktur ani linií," dodává − v narážce na manželova slavná díla − drobná žena s drdůlkem, která se v osmdesátých letech provdala za malíře staršího o 37 let. I tak je čekal poměrně dlouhý společný život − Zdeněk Sýkora zemřel roku 2011 ve věku jednadevadesáti let.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.