Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hledá, kde by se ve státním rozpočtu na příští rok dalo ušetřit, aby plánovaný schodek nevyrostl o dalších 50 miliard korun. Návrh na škrty, který představila minulý pátek na jednání koaliční rady, počítá mimo jiné se zrušením dotací krajům a obcím na financování železniční dopravy.

V roce 2020 přitom kraje měly dostat celkem 3,14 miliardy korun. Tyto peníze pak dále posílají železničním dopravcům, kteří na jednotlivých tratích v regionu jezdí. "Beru to jako výstřelek," říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). "Pro náš kraj by to bylo docela fatální. Nyní dostáváme asi 140 milionů, což je poměrně vysoká částka," dodává.

Podle Asociace krajů by stát zrušením příspěvků porušil smlouvu o spolufinancování drážní osobní dopravy. "Taková situace je pro nás nepřijatelná. Rozhodnutí by znamenalo, že bychom železniční dopravu v krajích museli zásadně omezit a přistoupit ke zrušení řady spojů," uvádí mluvčí asociace Michaela Vrbová. Státní dotace podle ní v některých krajích představuje až 41 procent celkových výdajů na železniční dopravu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.