Největší tuzemský fond, zaměřený výhradně na středoevropské akcie, mění od letošního roku strategii: hlavní podíl jeho investic už nebude v Česku, ale v Polsku. Fond NN Central European Equity (z nabídky produktů nizozemské společnosti NN Investment Partners) začínal před dvaceti lety jako fond zaměřený výhradně na Česko. Později se záběr fondu rozšířil na akcie z Maďarska, Rumunska a Polska. Nyní správci fondu reagují na to, jak se region globalizuje a jak se Polsko stává základnou pro širší škálu firem podnikajících napříč zdejšími trhy.
Igor Müller, jeden ze tří portfolio manažerů fondu, říká, že klienti fondu, hlavně ti zahraniční, oceňují zaměření na východní Evropu bez Ruska a Turecka. Podle Müllera náš region skýtá větší stabilitu výnosů, relativně malé politické riziko a malou závislost na výkyvech trhů s komoditami. "Východní Evropa bude dál ve výkonnosti předhánět většinu rodících se trhů, západoevropské akcie a možná že i americké. Je-li investice pravidelná a dlouhodobá, věříme tomu, že naše strategie se vyplatí více než ty jiné," říká v rozhovoru pro HN.
NN Investment Partners (NNIP) je správcem aktiv pro nizozemskou pojišťovací skupinu NN Group (dříve ING). Firma má ústředí v Haagu a stará se o vklady téměř za 240 miliard eur.
Dříve Český akciový fond. Spravuje majetek v hodnotě 8,5 miliardy korun. Do ledna bylo strategií fondu mít minimálně 51 procent prostředků v českých akciích, 28 procent v polských a po deseti procentech v akciích v Rumunsku a Maďarsku. Od ledna budou investice v Česku jen 35 procent a v Polsku naopak 45. Od založení před více než dvaceti lety má fond průměrnou čistou roční výkonnost 5,93 procenta. Svoji hodnotu od založení zvýšil 2,4krát.
HN: Kdo jsou klienti fondu NN Central European Equity?
Převážně jsou to drobní čeští investoři, retail. Distribuce fondu probíhá klasicky přes prodejce životních pojistek ze skupiny NN, ale také prostřednictvím různých třetích stran, jako jsou banky nebo finanční poradci. Ve fondu jsou také institucionální klienti jako tuzemské i zahraniční banky a pojišťovny, ale v posledních letech také latinskoamerické penzijní fondy. Zastoupení institucionálních investorů nám roste.
HN: Co od vás institucionální investoři chtějí?
Hlavně ti globální, například ti z Latinské Ameriky, chtějí investici, která má přesah na celý východoevropský region. Potřebují být tam, kde trh je živý, a je jim vcelku jedno, jestli je to Česká republika, Polsko nebo Rumunsko. V tomto ohledu je pro ně samozřejmě nejzajímavější Polsko, protože vidí jeho velikost, růstový potenciál a hlavně množství primárních emisí. Samotná pražská burza to bohužel neumí nabídnout.
Ve východoevropském regionu je sice často menší očekávání ohledně růstu, třeba také proto, že tu není takový populační boom jako například v Indonésii nebo obecně na rodících se trzích, ale na druhou stranu je tu růst stabilní, trhy mají méně výkyvů a nejsou vystaveny vlivu komodit.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Proč je polský akciový trh lákavý?
- Proč se východoevropským firmám a akciím vedlo lépe?
- Jak je na tom český trh?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.