Přes čtyřicet let vyrábějí v turnovské firmě Crytur umělé krystaly. Žlutě zbarvené granáty pak putují hlavně do elektronových mikroskopů po celém světě, kde slouží coby detektory elektronového záření. Asi před deseti lety se ale v severočeské firmě zrodil nápad využít takzvané monokrystalické granáty jinak − ve světelných zdrojích. Například v LED diodách, světlometech nebo projektorech.

Po čtyřletém výzkumu a vývoji spolu s vědci z Akademie věd a firmou Varroc Lighting System mají autoři v ruce český patent k nové technologii. Ta dokáže zvýšit odolnost a výkon světel na bázi laserových a LED diod. Tvůrci také podali evropskou, americkou a japonskou patentovou přihlášku. "Využití této technologie má smysl u světelných zdrojů nejvyšších výkonů. Tedy tam, kde stávající řešení přestávají fungovat. Jsou to supervýkonné LED diody, průmyslové osvětlení, projektory, výkonné světlomety ve vojenství a bezpečnosti. Testujeme také využití v automobilovém průmyslu," říká Jan Kubát, který se ve firmě Crytur stará o vývoj.

Autoři vynálezu vstupují do vysoce konkurenčního prostředí − najít odolnější materiály pro výrobu světel se snaží vývojáři z firem po celém světě. V dnešních LED diodách se pro vyzařování světla využívá prášek zvaný luminofor, který pokrývá diodu a zpevňuje se zpravidla silikonem. Jenomže tento materiál se při silném záření přehřívá a opotřebovává. Začínají tak vznikat alternativy − používá se například keramika.

Češi vsadili na monokrystalický granát, který vydrží extrémně vysoké teploty. Připravuje se totiž v pecích, kde se vstupní materiály roztaví při teplotě blízké dvěma tisícům stupňů Celsia. Oproti dnes využívaným materiálům, složeným z mnoha zrnek, je krystal z Turnova průhledný i průsvitný. Češi jsou nyní jediní na světě, kdo jej vyvinul tak, aby se dal využít při výrobě světelných zdrojů o požadované barevné teplotě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.