Převzetí dolů OKD může přijít Českou republiku na miliardy korun. Necelý rok poté, co zkrachovalé doly ovládla státní firma Prisko, se nyní ozvala společnost NWR, které dříve patřily. Bývalý majitel dolů je nyní v likvidaci, jeho správce nicméně hrozí Česku arbitráží. Dopisem se obrátil na prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a několik dalších ministerstev.
"Jednalo se o faktické znárodnění těžebního byznysu společnosti NWR," píše v dopise, který mají HN k dispozici, Charlie Lightfoot, partner právnické firmy Jenner & Block, jež figuruje jako likvidátor NWR. Postup ministerstva financí, které s plánem přišlo a na "nové" OKD dohlíží, prý akcionáře NWR poškodil o stovky milionů eur.
V dopisu dále stojí, že pokud nedojde k dohodě do tří měsíců, zahájí britský likvidátor arbitráž u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID) při Světové bance.
V NWR drželi dlouhodobě většinu Zdeněk Bakala (ten vlastní i společnost Economia, která vydává HN, pozn. red.) a Peter Kadas, zbytek se obchodoval na burzách v Praze, Londýně a ve Varšavě. Tři měsíce před úpadkem OKD na jaře 2016 se ale svého podílu oba podnikatelé vzdali a převedli ho na ostatní akcionáře. NWR, jehož bylo OKD jediným aktivem, šlo do likvidace na podzim téhož roku.
Obdržení dopisu HN potvrdil náměstek ministryně financí Ondřej Landa, pod kterého spadá jak řízení společnosti Prisko, tak případné soudní spory. "Jedná se svým způsobem o předžalobní výzvu. My si ale za svým postupem stojíme. Pokud se nedohodneme, jako vždy vybereme právní firmu a jsme připraveni se bránit," řekl.
"Zapojení státu v reorganizaci dolů navíc zkoumala i Evropská komise a žádná pochybení nenašla," sdělil náměstek Landa. A dodal, že OKD se dostalo do finančních problémů, které skončily úpadkem, právě v době, kdy doly ovládala a řídila NWR.
Za řešením úpadku OKD si stojí také insolvenční správce firmy Lee Louda. "Věřitelé si zvolili reorganizaci. Vše tedy proběhlo podle reorganizačního plánu, který byl přijat věřiteli a schválen insolvenčním soudem. Ani odvolací soud toto nezpochybnil. Vzhledem k dalším probíhajícím řízením nemohu bohužel nic dalšího sdělit," uvedl pro HN Lee Louda.
Žaloby na majitele
OKD, jediný těžař černého uhlí v Česku, skončilo v úpadku v květnu 2016. Několik let byla firma ztrátová, tvrdě na ni dopadaly hlavně nízké ceny uhlí. Ty se mezi lety 2008 a 2016 na světových trzích propadly z více než 700 dolarů za tunu na něco okolo 30 dolarů.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte další podrobnosti o celé záležitosti i o dalších sporech.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.