úterý 19. února

Ve Washingtonu budou tento týden na ministerské úrovni pokračovat jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodních vztazích. Prezidentovi Donaldu Trumpovi se nezamlouvá vysoký schodek obchodní bilance USA vůči Číně a spor se vede také o krádeže duševního vlastnictví amerických korporací a nucené přesuny technologií v případě, že chtějí americké firmy podnikat v Číně. Trump již dříve stanovil druhý březen jako termín, do kterého se obě země musí dohodnout. Jinak má v plánu zvýšit cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. Není ale vyloučeno, že lhůtu nakonec prodlouží.

K závěru se blíží výsledková sezona v USA. Výsledky hospodaření za předchozí čtvrtletí a zároveň celý finanční rok 2018 zveřejní americký maloobchodní řetězec Walmart. Investory bude hlavně zajímat, jak se firmě dařilo v předvánočním období a také jaké má plány v oblasti e-commerce a co chystá na zahraničních trzích.

středa 20. února

Americká centrální banka (Fed) zveřejní zápis ze zasedání, které se konalo na konci ledna. Zápis může ukázat, co stojí za opatrností americké centrální banky ohledně dalšího zvyšování sazeb. Zatímco ještě na podzim šéf Fedu Jay Powell a jeho kolegové naznačovali, že letos budou pokračovat v růstu sazeb, na přelomu roku svá prohlášení mírnili. Důvodem byly propady cen aktiv na finančních trzích a také obavy ze zpomalování americké a světové ekonomiky.

čtvrtek 21. února

Výsledky hospodaření zveřejní například německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom, která vlastní i českého mobilního operátora T-Mobile. Dále vydá čísla i britská bankovní skupina Barclays či těžařská společnost Anglo American.

pátek 22. února

Agentura Fitch oznámí, zda ponechá rating Itálie, tedy hodnocení země ohledně její schopnosti splácet v budoucnu půjčky, na úrovni BBB. Jihoevropská země se v druhé polovině loňského roku dostala do recese, a tak není změna ratingu zcela vyloučena. Ve stejný den se společnost Fitch vyjádří také k ratingům Gruzie a Maďarska. Podle dříve zveřejněného odhadu agentury Fitch by italská ekonomika měla letos vzrůst jen o 0,3 procenta. Předchozí predikce přitom byla 1,1 procenta.

sobota 23. února

Americká společnost Berkshire Hathaway zveřejní každoroční dopis akcionářům, jehož autorem je investor Warren Buffett. Dopis je obvykle ostře sledovaný, jelikož Buffett se v něm vyjadřuje k investicím společnosti, což zajímá nejen akcionáře investičního konglomerátu. Osmaosmdesátiletý miliardář drží 37 procent akcií Berkshire a jeho jmění činí podle magazínu Forbes přibližně 85 miliard dolarů. To z něj dělá třetího nejbohatšího člověka na světě, hned po Jeffu Bezosovi a Billu Gatesovi.

Související