Úterý 26. února
Týden bude bohatý na zprávy o hospodářských výsledcích evropských firem. V úterý svá čísla za předchozí čtvrtletí a celý finanční rok představí akcionářům například francouzská automobilka Peugeot či německý chemický konglomerát BASF.
Středa 27. února
Výsledky hospodaření za předchozí čtvrtletí a celý rok 2018 vydají například belgická maloobchodní společnost Ahold Delhaize (v Česku provozovatel prodejen Albert), německá chemická a farmaceutická firma Bayer a taktéž třeba americká nápojová společnost Monster Beverage.
Geopolitickým událostem bude dominovat dvoudenní summit ve Vietnamu mezi představiteli Spojených států a Severní Koreje. Americký prezident Donald Trump se setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Klíčovým tématem diskusí bude denuklearizace Korejského poloostrova.
Čtvrtek 28. února
Americké federální ministerstvo obchodu zveřejní odhad statistik o ekonomickém růstu za čtvrté čtvrtletí roku 2018. Ekonomové očekávají, že tempo růstu zpomalilo na 2,2 procenta v porovnání s hodnotami 3,4 a 4,2 procenta v předchozích dvou kvartálech.
Čísla o hospodaření vydají například rakouská bankovní skupina Erste (vlastník České spořitelny), belgická nadnárodní nápojová a pivovarnická skupina Anheuser-Busch, britská strojírenská firma Rolls-Royce a rovněž britská tabáková společnost British American Tobacco.
Pátek 1. března
V pátek Český statistický úřad odhalí, co stálo za překvapivě rychlým tempem růstu domácí ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. Podle předběžného odhadu zveřejněného v polovině února česká ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 2,9 procenta, v porovnání s předchozím čtvrtletím pak o jedno procento. Hospodářský rozmach zřejmě nejsilněji podpořily domácí spotřeba a investice. Růst za celý rok 2018 měl podle předběžného odhadu dosáhnout 3,0 procenta.
Důležitá data zveřejní taktéž analytická společnost Markit. Půjde o indexy nákupních manažerů (PMI), například pro eurozónu, Japonsko, Rusko a také Českou republiku. Ukazatel měří náladu manažerů ve výrobním sektoru, potažmo v celé ekonomice, a jeho vývoj úzce koreluje s ekonomickým vývojem. V eurozóně ukazuje index na zhoršující se stav výrobního sektoru. Podle předběžných údajů vydaných v minulém týdnu se hodnota PMI dostala v únoru na 49,2 bodu, tedy na nejnižší úroveň za posledních šest let. Klíčovou hranicí na stupnici je 50 bodů, vyšší číslo znamená, že sektor roste, nižší naopak značí pokles.
Vyprší tříměsíční lhůta, kterou stanovil americký prezident Trump pro uzavření dohody s Čínou o budoucích obchodních vztazích. V případě, že nedojde k dohodě, pohrozil Trump v prosinci zvýšením cel na dovoz zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů. V závěru minulého týdne ale šéf Bílého domu uvedl, že je vzhledem k příznivému průběhu jednání připraven lhůtu prodloužit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist