Málokdy zůstane člen vlády tak osamocen s nějakým plánem jako ministryně financí Alena Schillerová s návrhem na zrušení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Je to její podmínka pro zrušení takzvané superhrubé mzdy, které slíbila vláda. Odborníci však nevidí souvislost mezi zdravotním pojištěním a superhrubou mzdou. Od návrhu už dal ruce pryč i premiér Andrej Babiš. Tím plán Schillerové prakticky pohřbil.
"Premiér nechce rušit platby za státní pojištěnce," potvrdil Babišův mluvčí Marek Hanč po pondělním setkání předsedy vlády se zástupci profesních komor, kde o návrhu Schillerové hovořili.
Ministryně chce, aby zároveň se zrušením současného systému mezd přestal stát platit zdravotní pojištění za děti, důchodce nebo matky na rodičovské dovolené. "Pokud návrh neprojde, nevidím v rušení superhrubé mzdy smysl," řekla v nedělní televizní debatě. Zrušení superhrubé mzdy neboli hrubé mzdy navýšené o 34 procent jako povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění, slibuje vláda ve svém programovém prohlášení.
Schillerová od začátku naráží na odpor i v hnutí, za které je ve funkci. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (rovněž za ANO) se k plánu šéfky financí nehlásí. "Máme v tomto směru jiný návrh na automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce," uvedl.
A že i premiérův postoj je odmítavý, potvrdil HN také předseda České lékařské komory Milan Kubek. "Nemá cenu rušit současný systém, aby se účetním trikem napravoval státní rozpočet," řekl k tomu.
Co se dočtete dál
- V placené části se dočtete:
- Zda má být financování zdravotnictví vázáno na úspěchy podnikatelského sektoru.
- Kdo nově uvažované opatření považuje za účetní trik.
- Jak se vláda může s problémem superhrubé mzdy vypořádat, aniž by využila plánu Schillerové.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.