Byla to schůzka, na kterou novinář nemůže zapomenout. Před osmi lety, v březnu 2011, jsme se potkali v pražském hotelu Hoffmeister s nyní už uvězněným lobbistou Markem Dalíkem. Muž blízký expremiérovi Mirku Topolánkovi, který dnes sedí kvůli ovlivňování vojenských zakázek, se rozpovídal a nakonec jsme probrali řadu zajímavých témat.
Došlo i na firmu Kapsch a na celý příběh o tom, kterak rakouská rodinná korporace v éře lidoveckého ministra dopravy Milana Šimonovského získala v roce 2005 zakázku na vybudování a desetileté provozování českého mýtného systému (nabídla druhou nejvyšší cenu 22 miliard korun, přičemž všichni její konkurenti byli vyřazeni). A také o tom, jak "Topolánkův" ministr Aleš Řebíček uzavřel v letech 2006 a 2007 dodatky k původní smlouvě.
Ty byly sice prezentovány jako úspěch vládních vyjednavačů, nicméně se brzy ukázalo, že rakouské firmě Řebíček přihrál doplňkové kontrakty v hodnotě několika dalších miliard korun. Dalík v neformálním rozhovoru sice nepřiznal žádnou korupci, připustil ale − o čemž se už dříve spekulovalo −, že se ve věci mýta osobně angažoval. Stýkal se s šéfem firmy Kapsch Karlem Feixem a tvrdil také třeba, že čelil vydírání od jiného pražského lobbisty, který pro změnu pracoval pro konkurenční italskou firmu Autostrade.
To, že budování mýtného systému je od samého počátku doprovázeno nestandardním zákulisním ovlivňováním, dnes připouštějí i další pamětníci tehdejších událostí. Takto nazíráno sotva někoho zaskočí, že se do věci s podezřením na úplatkářství vkládá policie. Překvapení může být spíše to, že velká akce mužů zákona přichází až teď.
Co se dočtete dál
- V textu se dále dočtete:
- Po čem asi jdou policisté při poslední razii kolem aktérů kauzy?
- A jaký krok měla udělat vláda jako zásadní?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.