Reformace školství, do které se pustila Marie Terezie, byla jedním z důležitých milníků a hlavních zdrojů úspěchu v českých zemích v období nastupující industrializace. Vzdělání tehdy ovládali jezuité a zastaralé metody výuky neodpovídaly potřebám monarchie. Děti už od nízkého věku pracovaly v manufakturách. Marie Terezie se pustila do plošné změny školského systému a zavedla povinnou školní docházku dětí ve věku od 6 do 12 let.

Učitelé museli absolvovat speciální kurzy a později se začaly zavádět i odborněji zaměřené školy. Vzdělanost obyvatelstva rostla, což vedlo k dalšímu ekonomickému rozvoji. Marie Terezie tehdy reformami včas reagovala na potřeby měnící se doby vycházející z filozofie osvícenství a současně růstu manufakturní a později strojové výroby. Tato změna se projevila v hospodářském růstu celého Rakouska­-Uherska a zajistila náskok v pokroku oproti zemím, kde tyto změny proběhly až později.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V textu se dále dočtete:
  • Jak ovlivní rozvoj umělé inteligence pracovní trh?
  • Jaké schopnosti a dovednosti se budou zaměstnancům hodit v budoucnu?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se