Když před dvěma lety Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto a schválila pravidla pro čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě, byli proti jen někteří poslanci ČSSD, KSČM a většina z ODS. Nyní se komunisté chystají téma do sněmovny vrátit. Posílení faktem, že vláda premiéra Andreje Babiše je závislá na jejich hlasech, chystají speciální návrh zákona pouze o šumavském národní parku.
Právě kvůli Šumavě a původní rozepři lesníků a ochranářů o kůrovcovou kalamitu se proces přijetí novely zákona o ochraně přírody a krajiny vlekl. Do sporu se nakonec dostaly Poslanecká sněmovna na jedné straně se Senátem a prezidentem na druhé. Nakonec byl přijatý zákon vítězstvím příznivců přísnější ochrany přírody. Rozšířil zóny, ve kterých se nesmí hospodařit, i oblasti, kde bude příroda zcela ponechána svému vývoji. Komunisté, v čele s hlavním autorem návrhu, předsedou Vojtěchem Filipem, se nyní pokusí ochranu, kritizovanou i některými starosty šumavských obcí, změkčit.
Jejich návrh zákona stanovuje místo současných čtyř zón v šumavském národním parku jen tři. Oproti dnešku by se tak velmi pravděpodobně zmenšil rozsah území, kdy by se měla příroda proměnit v divočinu. A naopak by se zvýšily pravomoce obcí uvnitř parku a zvětšily možnosti podnikání.
"Naše zóna jedna by byla prakticky totožná s Přírodní zónou, jak ji definuje současný zákon. Zbylé tři současné zóny, tedy Přírodě blízká, Soustředěné péče a Kulturní krajiny bychom rozdělili do dvou. Je pravda, že pan předseda by rozsah volné přírody o něco snížil, tady ale ještě vedeme debaty," uvedla komunistická poslankyně Marie Pěnčíková, která je stranickou stínovou ministryní životního prostředí.
leží na území Národního parku Šumava, který je s rozlohou přes 68 tisíc hektarů největším ze čtyř národních parků Česka. Mimo pralesní porosty jsou zde i nejvýznamnější slatě, rašeliniště a karová jezera.
Vznikající norma by podle ní zvýšila roli místních radnic. "Budou tam asi i body, které navrhnou, aby v některých případech nebyl nutný souhlas orgánů životního prostředí," řekla. Týkalo by se to podnikatelských záměrů v třetí zóně, určené právě pro hospodářskou činnost. V ní by bylo i zastavitelné území a pozemky určené pro výstavbu. Komunisté dokonce zvažují myšlenku místního referenda, které by mohlo část obce z národního parku vyjmout. "Zastavěná a zastavitelná území obcí na území národního parku jsou jeho součástí, pokud občané nerozhodnou jinak v místním referendu. Území vyňatá z národního parku jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava," stojí v pracovní verzi návrhu.
Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.