Oliver Mittelsdorf, viceprezident Rheinmetall Defence pro obchod, v rozhovoru pro HN vysvětluje, proč by si Česká republika měla pořídit nové bojové vozidlo pěchoty Lynx, které vyvinula jeho firma.
HN: Šéfredaktor HN byl během vojenské služby vycvičen jako velitel tanku T-55. Bylo by pro něj těžké, kdyby to bylo potřeba, přeučit se na stroje s novou technologií, jako je třeba Lynx?
Ano, je to velká technologická změna. Ale je váš šéfredaktor schopen ovládat chytrý telefon a moderní počítač?
HN: Ano.
Takže i moje odpověď je ano. Já jsem byl v době své služby v armádě velitelem protiletadlového systému, jenž byl ve své době moderní a dnes je považován za starý. S novými systémy je jednodušší pracovat. Takže pokud ví, jak v T-55 zamířit, jak otočit věž, a umí další úkony, pak je jednodušší řídit Lynx než T-55. Navíc spousta věcí, které měl ve starších vozech na starost velitel, dělá v Lynxu jeho systém automaticky. Třeba zaměřování se dělá pomocí laseru, počítač to spočítá a pravděpodobnost přesného zásahu je vyšší.
HN: Proč si pořizovat nákladné moderní zbraně, když třeba konflikt na Ukrajině ukázal, že by možná stačilo modernizovat ty staré?
Jde v prvé řadě o výkon. Moderní technologie vám umožní najít nepřítelova vozidla v mnohem větší vzdálenosti než stará. Jednoho dne narazíte na omezení, protože díly v těch starých zbraních už nemáte čím nahradit. Víc vás bude stát udržování starého systému než pořízení nového, který vám vydrží i v následujících letech.
HN: Kdyby se české ministerstvo obrany rozhodlo pro Lynx, za jak dlouho od podepsání smlouvy bychom mohli čekat první dodávky, když vezmeme v úvahu, že jde o nový vůz, který se zatím nevyrábí, což rádi zdůrazňují vaši oponenti?
Zatím ještě pořád nemáme detailní požadavky. Víme, že česká armáda má do roku 2026 splnit určité požadavky Severoatlantické aliance, a z prvních podmínek víme, že dodávka má být dokončena do konce roku 2025. To je realistické pro všechny účastníky tendru. Kdybychom podepsali dohodu dnes, příští rok začnou dodávky.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dočtete:
- Se kterými českými firmami je Rheinmetall v kontaktu?
- Počítalo by se s případnými českými dodavateli i u jiných zakázek?
- Mají Češi nějaké významně jiné technické požadavky než další zájemci?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.