Studie společnosti CB Insights nabízí pohled na čtrnáct soudobých trendů, jež jsou klasifikovány podle svých tržních potenciálů a přijetí průmyslem do čtyř kategorií − trendy ve stadiu experimentu, dále přechodové, ustálené a trendy hrozící. Analýzu doprovází schéma, viz obrázek vpravo. Svislá osa průmyslové adopce na něm reprezentuje ekosystém zákaznického zájmu, objem tržeb, počty vznikajících partnerství a start-upů a rovněž i zájem médií. Vodorovná osa tržního potenciálu vykazuje předpovědi analytiků, počet investorů a množství kapitálu, investice do výzkumu a vývoje, konkurenční prostředí, objem a intenzitu uzavíraných obchodů − a v neposlední řadě i hladinu veřejného diskurzu.
Trendy ve stadiu experimentu
Trendy v raném stadiu teoretických návrhů, respektive koncepcí s malým množstvím funkčních produktů, jež dosud neopustily vývojová pracoviště, ovšem už nyní vyvolávají mimořádný zájem médií a první pilotní projekty pro jejich ověření jsou v běhu.
Edge Computing
Computing na hraně vytváří z pohledu infrastruktury novou platformu Průmyslu 4.0 a má přitom dobře našlápnuto na to být solidním základem pro řešení v oblasti internetu věcí a průmyslové automatizace.
34 %
O tolik procent dokáže technik ve výrobě u General Electric zvýšit svou výkonnost, s pomocí technologie rozšířené reality.
Počítačové vidění, umělá inteligence i pokročilá analytika společně s prediktivní údržbou, průmyslovou robotikou a 3D tiskem si o výkonnou IT infrastrukturu pro svůj hladký chod s minimálním nebo nulovým zpožděním přímo říkají.
Až dosud představoval technologickou základnu pokročilé výroby − od průmyslových čidel k analytice − cloud computing. Příští generace průmyslových technologií vyžaduje právě edge computing, kde data z hlediska rychlosti vyhodnocení jsou zpracována přímo u zdroje a nejsou tudíž přenášena do vzdálených datových center.
Průmyslové drony
Drony jsou dnes průmyslově využívány zejména v energetice, stavebnictví a hornictví, kde monitorují rozvodné sítě, vzdálená pracoviště či zkoumají hlubinné podmínky. Široké uplatnění nacházejí v zemědělství, kde pomáhají s osevem plodin nebo s analýzou předpokládaných výnosů.
Přes veškerý optimismus, jenž panuje kolem průmyslových dronů, jeden z nejhýčkanějších start-upů v této oblasti, americký Airware, poskytovatel řídicího a analytického softwaru pro drony, do nějž investoři napumpovali více než sto milionů dolarů, zavřel na konci loňského roku krám. Důvodem údajně byla disharmonie mezi softwarovým vybavením dronů a jejich hardwarovými možnostmi, jež nedovolovala Airware plnit její závazky vůči trhu. Je otázkou, zda tento případ je ojedinělým selháním, či naopak jde o symptom celého odvětví.
Personalizovaná výroba
Personalizovaná výroba, též masová customizace (přizpůsobování se požadavkům zákazníků), integruje 3D tisk, robotiku, čidla a pokročilé průmyslové simulace. Vlajkovou lodí je zde automobilový průmysl, kde výrobní systémy typu just-in-time, v nichž výroba spolupracuje ruku v ruce s nákupem, nejsou žádnou novinkou. S touto filozofií přišla před sedmdesáti lety Toyota a v devadesátých letech ji s procesem configure-to-order dál rozvinul Dell. Další rozvoj v tomto směru nabízí ekosystém robotizované výroby na straně výrobců automobilů. Například Volkswagen loni oznámil, že bude linky pro masovou customizaci ve svých továrnách osazovat tiskárnami 3D Metal Jet, vyráběnými HP ve spolupráci s GKN Powder Metalurgy. Volkswagen zahájí tímto způsobem výrobu kroužků na klíčky a jmenovek řidičů na kapotách svých vozů, ale do budoucna chce přejít i na personifikaci řadicích pák a certifikovaných kovových bezpečnostních částí vozidel.
Rozšířená a virtuální realita
Rozšířená realita, jež vkládá počítačové obrazy do lidského vidění, má velký potenciál dopadu na pracovní místa a celá pracoviště v průmyslových podnicích − a to zejména v oblasti bezpečnosti práce, školení a produktivity pracovníků. Například Tim Cook, šéf firmy Apple, mluví o rozšířené realitě jako o stejně průlomové technologii, jakou je v současnosti smartphone.
Podle případové studie společnosti Upskill dokáže díky rozšířené realitě technik od firmy General Electric zlepšit svou výkonnost při instalaci kabelové vložky pro větrnou turbínu o celých 34 procent. Americký Boeing na svých montážních linkách také experimentuje s touto technologií. Instalace kabeláže v letadle vyžaduje celé sady manuálů a plánů − jejichž pokyny mohou být technikovi předloženy přes brýle s funkcemi rozšířené reality.
Wearables
Nositelná elektronika úzce propojená s virtuální a rozšířenou realitou a s osobními čidly přichází jak s projekty typu integrálních přileb pro horníky, tak i s futuristickými exoskelety (vnějšími kostrami) pro operátory ve výrobě. I když letos žádného napůl člověka, napůl robota zatím v továrnách zřejmě nepotkáme − do budoucna se tomu asi nevyhneme.
Těžební gigant BHP přišel nedávno ve spolupráci se start-upem SmartCap s důlní pokrývkou hlavy osazenou senzory, které měří aktivitu mozku a monitoruje tak úrovně ostražitosti a bdělosti pracovníků, jež dále přenáší do sofistikovaných aplikací k dalšímu vyhodnocení.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.