Coby jeden z šesti hlavních auditorů NATO byl Jan Vylita před pěti lety nejvýše postaveným Čechem v Severoatlantické alianci. Po roce a měsíci ale přišel hluboký pád. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu odmítl vydat bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, a navíc mu vzal tu stávající na úroveň tajné. Kvůli tomu nemohl nadále pracovat s tajnými dokumenty. Úřad také konstatoval, že Vylita působil proti zájmům České republiky. Až loni v prosinci soud rozhodl, že NBÚ nepostupoval správně. Uvedl, že prověrku někdejšímu generálnímu sekretáři ministerstva obrany, který proto úřad žaloval, brát neměl.
"Soud nesouhlasí, že úřad v bezpečnostním řízení shromáždil dostatek podkladových materiálů, které poskytují ucelené, konkrétní a věrohodné informace, na jejichž základě lze u žalobce shledat bezpečnostní riziko," stojí v písemném rozhodnutí soudu, které mají nyní HN k dispozici.
Soud zároveň úřadu vyčetl, že neprověřil dokumenty, které Vylita dodal ke své obhajobě, ale naopak vycházel hlavně z informací Vojenského zpravodajství. K osvobozujícímu rozhodnutí přispělo i to, že se soud nemohl seznámit s tajnými dokumenty.
NBÚ nechtěl rozhodnutí soudu komentovat, neboť není oprávněn podávat informace o konkrétních bezpečnostních řízeních. "Obecně lze však říci, že věnujeme rozhodnutím soudů, která přezkoumávají rozhodovací činnost NBÚ, pečlivou pozornost a snažíme se v maximální možné míře respektovat jejich právní závěry," uvádí bezpečnostní ředitel NBÚ Jaromír Kadlec.
Sám Vylita bere rozhodnutí soudu jako zadostiučinění. "Rozhodnutí NBÚ mělo zásadní dopad na můj život. Totálně ho změnilo. Ministerstvo obrany mi řeklo, že bez prověrky nemohu na své pozici zůstat. Musel jsem skončit s mezinárodním prostředím i s auditem jako takovým. Byl to konec kariéry," popisuje Vylita s tím, že následně půl roku hledal marně jinou práci, protože potenciálním zaměstnavatelům vadily pochyby o jeho osobě. "Místo řídicích pozic v mezinárodních strukturách teď dělám na živnostenský list poradce pro finanční plánování," líčí Vylita.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Kdo Jana Vylitu dostal na resort obrany?
- Co se mu za jeho působení na ministerstvu podařilo a za co byl naopak kritizován?
- Co nyní po NBÚ a resortu obrany Vylita požaduje?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.