Nenechte se mýlit, psí či kočičí kosmetika není určena jen šampionům sbírajícím medaile po výstavách. Kvalitní kosmetika je důležitá nejen pro čistotu a vzhled zvířete, ale především pro jeho zdraví a kvalitu života.
Přípravky proti parazitům
Blechy i klíšťata číhají na kočky i psy, kteří mají možnost vycházek do přírody, na každém kroku. Jsou čím dál agresivnější a rizika přenosných chorob se nevyhýbají ani čtyřnohým přátelům. Nelze spoléhat ani na to, že ve městě zvíře klíště nechytí nebo že kočka ven vůbec nechodí. Blechu si totiž můžete přinést z venku na podrážce, klíště na oděvu. Podle povahy zvířete a způsobu chovu je tedy namístě řešit spíše, jaký druh ochrany je pro daného jedince vhodný, než zda ho aplikovat, či ne. A jelikož se zmínění parazité v přírodě probouzejí zpravidla s příchodem jara, respektive příznivějších teplotních podmínek, není radno ochranu zvířete odkládat.
Na výběr máme prostředky v podobě obojku, spreje, šamponu či pipety, přičemž každý ze zmíněných prostředků má svá pozitiva i negativa a záleží pochopitelně také na kvalitě produktů jednotlivých výrobců.
Někteří chovatelé nedají dopustit na veterinární antiparazitní obojky proti blechám a klíšťatům. Patří k neúčinnější a hlavně dlouhodobě působící formě ochrany před napadením vnějšími parazity. Populární jsou také díky kombinovanému účinku. Fungují totiž zpravidla proti více druhům parazitů, které nejenom odpuzují, ale většinou i hubí. Ty nejlepší obojky dokonce likvidují i larvy blech v místech, kde se zvíře často pohybuje, především v pelíšcích a místech, kde zvíře rádo odpočívá. Tím v podstatě chrání také domácnost jako takovou.
Veterinární přípravky se ovšem liší složením (je tedy třeba sledovat například, je-li vhodný pro štěňata či kojící a březí feny), dobou účinnosti (některé účinkují řádově týdny, jiné třeba i 8−9 měsíců a postačí tak na celou sezonu) i způsobem uvolňování účinné látky. Je tedy třeba prostudovat příbalový leták a samozřejmě také dobu exspirace.
Kvalitní kosmetika je důležitá nejen pro čistotu a vzhled zvířete, ale především pro jeho zdraví a kvalitu života.
Některé obojky je potřeba před použitím aktivovat natažením. Do doby aktivace se totiž obsažené účinné látky tolik neuvolňují, tím je prodloužena doba skladování a maximalizován účinek po samotné aplikaci. Obojky proti klíšťatům a blechám jsou samozřejmě dostupné v různých velikostech, nicméně mají možnost nastavení a následného zkrácení. U štěňat je však potřeba počítat s růstem obvodu krku a je tak třeba krácení omezit a postupně obojek povolovat. Pro psy, kteří se rádi koupou, je třeba vybírat obojek voděodolný.
Mezi negativa obojkového boje proti parazitům patří riziko, že se zvíře za obojek někde zachytí. Méně vhodný je tedy především pro kočky, které se volně pohybují v přírodě a mohly by za obojek zůstat někde viset. Tak jako tak je potřeba obojek správně nastavit, aby zvíře neškrtil, ale nebyl ani příliš volný. Obecně se doporučuje, aby se pod utažený obojek daly zasunout ještě dva prsty. Pravidelně pak obojek kontrolujte a případně dotahujte. Při málo utaženém obojku hrozí nejen jeho zachycení za předměty v okolí, ale také třeba uváznutí tlapky zvířete pod obojkem ve chvíli, kdy se mazlíček hodlá podrbat.
Někteří chovatelé kritizují obojky také kvůli zápachu, ale netýká se to všech produktů. I na to je třeba brát zřetel, stejně jako třeba na kvalitu spony, některé nezajišťují dostatečnou fixaci délky a obojek je tak potřeba často dotahovat nebo je zde i riziko ztráty.
Veterinární antiparazitní obojky jsou zpravidla vysoce účinné. Pokud selhávají, není většinou chyba ve výběru obojku, ale spíše v jeho nesprávném nasazení.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.