Po prvním čtvrtletí už můžeme konstatovat, že z pohledu výkonnosti české koruny to stejně jako loni zatím na velké zisky nevypadá. Posílení téměř o šest procent v roce 2017, kterých koruna dosáhla po uvolnění režimu kurzového závazku, je dávno za námi. Loni navzdory očekáváním i odhadům České národní banky dokonce o necelé procento oslabila.
Během prvních tří měsíců koruna vůči euru odepsala zhruba desetinu procenta. Potvrdila se silná vazba mezi středoevropskými měnami, polský zlotý i maďarský forint na tom byly zhruba stejně. Poraženými jsou z celoevropského hodnocení islandská koruna a rumunské leu. Naopak jednoznačným vítězem prvního čtvrtletí je ruský rubl se ziskem přesahujícím devět procent. A při pohledu na vývoj cen ropy není divu. Od začátku roku stoupla téměř o třetinu. Při zohlednění úrokových výnosů ale měli radost všichni investoři. Kladné úrokové diferenciály totiž vedly k tomu, že se eurové investice do všech ostatních evropských měn vyplatily.
Ve světle zpomalující globální ekonomiky a geopolitických nejistot se nedá očekávat, že by měny rozvíjejících se trhů výrazně posilovaly. Zájem o ně bude i ve zbytku roku dán především zajímavým úrokovým rozdílem. ECB se nechystá zvýšit úroky. Pro spekulace na koruně si tak bude možné levně půjčovat v eurech.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist