Americká pravice se dnes neřídí logikou, ale emocemi, signály a provokacemi. Jejím cílem není řešit skutečné problémy, ale rozdělovat společnost na „přátele“ a „nepřátele“. Evropané zakusili ochutnávku této reality na Mnichovské bezpečnostní konferenci. J. D. Vance přednesl řeč, která šokovala evropskou elitu. A právě tento šok – naprostá nepřipravenost na to, co přijde – je největším důkazem dlouhodobé slepoty evropské politické elity, píše například Adam Tooze.
V reakci na Vanceovo vystoupení zaznělo: „Nejsou to nepřátelé, ale na základě toho, co jsme dnes slyšeli, bychom měli přemýšlet o USA jako o cizí zemi.“
Vance není hloupý. Jeho řeč nebyla náhodným výstřelem do tmy. Nešlo o obranu americké bezpečnostní politiky, vojenské výdaje ani konkrétní geopolitická témata. Šlo o čistou provokaci. Místo debat o reálných hrozbách raději spustil kulturní válku: „Co to vlastně bráníme? Jaké hodnoty?“ A do této debaty pak vrazil pár magických slov – „demokracie“, „svoboda slova“.
Vance si s evropskou slabostí pohrál.
Realita je prostá: USA se staly politicky nečitelnou, neřízenou a potenciálně nebezpečnou zemí. Vance to řekl jasně – dokud Evropa odmítá pravicové nacionalisty jako AfD, nemůže čekat americkou podporu.
Psala se v Mnichově znovu historie? Evropskými lídry cloumají emoce a hledají cestu z kouta, do kterého je zahnal Trump
Evropská elita se odmítá smířit s tím, že americká politika se nenávratně změnila. Stále věří ve „staré dobré transatlantické partnerství“. To je možná pohodlný názor, ale neodpovídá realitě. Rozkol mezi Evropou a USA není nový – trvá minimálně od irácké války v roce 2003, Trump ho jen vyostřil.
Během studené války si Evropa uměla vybudovat vlastní strategii. Spojenectví mezi křesťanskými a sociálními demokraty drželo radikály na uzdě – na levici i na pravici. Politika nebyla jen soubojem symbolů, ale bojem o skutečnou ekonomickou moc.
Dnes? Evropa vypadá slabě. Proto je zranitelná vůči manévrům MAGA.
Chceme to změnit? Pak potřebujeme:
1. Vojenskou nezávislost – přestat se spoléhat na americký deštník a začít budovat vlastní obranné, výrobní a technologické kapacity.
2. Politickou odolnost – přestat se třást před populisty a vytvořit jasnou strategii, jak s nimi bojovat. Ale také si uvědomit, že obavy a emoce jejich voličů jsou reálné a popíráním nezmizí.
3. Ekonomickou sílu – přestat s iluzemi o „hodnotové diplomacii“ a přijmout realitu geopolitické konkurence.
Dnes Evropa přistupuje k vlastní bezpečnosti jako k vedlejší otázce. Dokud se to nezmění, budeme muset dál sledovat absurdní divadlo, ve kterém Vance a jemu podobní dělají z evropských lídrů idioty.
Vance není problém. MAGA není problém. Problém je Evropa, která se odmítá probudit.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist