Není mnoho akcií, na nichž by si spekulanti na pokles vylámali zuby více než na Tesle. Takzvaným shortováním, tedy prodejem vypůjčených akcií s očekáváním nákupu za nižší cenu později, prodělala řada hedgeových fondů nemálo peněz. Jejich úvaha je celkem jednoduchá: firma je trvale ztrátová, špatně řízená a to nemohou investoři vydržet donekonečna.

I přes hospodaření věčně v červených číslech a trvalý přísun negativních zpráv o problémech s kvalitou aut či odchodech klíčových lidí ale akcie Tesly dlouhodobě rostly.

Nyní se karta obrací. Kurz akcií výrobce elektromobilů se propadl pod 200 dolarů a od svého maxima tak již ztratil zhruba polovinu hodnoty. Jen od počátku května si tak hedgeové fondy sázející na pokles přišly na více než miliardu dolarů zisku.

Chmurné předpovědi se začínají šířit, což ilustruje prognóza banky Morgan Stanley, jejíž černý scénář počítá s propadem ceny na 10 dolarů.

V analýzách věnujících se ohodnocení akcií Tesly je zpravidla řada kalkulací týkajících se marží či plánovaného a skutečného počtu dodaných automobilů. Za poklesem ceny lze však hledat i příčiny, které jsou jednoduše mimo kontrolu Elona Muska. Aktuálně je v plném proudu elektrická expanze evropských i asijských automobilek a Tesla se probouzí ze svého snu exkluzivity, která trvala řadu let, ale nyní zřejmě končí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru