Velké tuzemské banky bojují o to, aby nemusely vládě premiéra Andreje Babiše odevzdat miliardy korun v podobě zvláštní daně. Proto podpořily myšlenku speciálního rozvojového fondu, který by na byznysových principech investoval například do rozvoje internetu či sociálních bytů. Projekt je ale stále na začátku a na tom, jak bude finálně vypadat, se banky se zástupci státu teprve domlouvají.

Premiér Babiš minulý týden oznámil, že se na vzniku fondu už dohodl se čtyřmi největšími finančními domy − s Českou spořitelnou, ČSOB, Komerční bankou a UniCredit Bank. Ministr průmyslu Karel Havlíček, který s nimi za stát vyjednává, HN řekl, že na konkrétní podobě pracuje komise složená ze zástupců bank a ministerstev průmyslu a financí. Do fondu by podle něj přispívaly i další banky a také všechny velké firmy. Ministr se kvůli tomu v pátek sešel se zástupci mobilních operátorů.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou zatím představy ministra průmyslu Karla Havlíčka či šéfa České spořitelny o možném fungování budoucího Národního rozvojového fondu?
  • Do čeho by tento fond mohl investovat?
  • Jak může pomoci například s podporou sociálního bydlení?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se