Premiér Andrej Babiš chce nahradit sociálními demokraty navrhovanou bankovní daň zvláštním fondem. Zatím však nebylo jasné, zda má fungovat na bázi dobrovolnosti, nebo do něj banky budou přispívat povinně. V pondělí premiér Andrej Babiš připustil druhou z uvedených možností. Předběžně uvažuje o tom, že by do fondu banky dávaly 10 až 20 procent dividend.

Vláda se snaží získat část zisků bank pro rostoucí výdaje státu, zejména zvýšené důchody nebo platy učitelů. Zároveň musí čelit očekávanému zpomalení ekonomiky, a tedy i příjmů do státní pokladny.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se k Babišovu návrhu staví ČSSD?
  • Jak je bankovní fond průchozí po právní stránce?
  • Jak budou pokračovat jednání s bankami?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se