Sestry klarisky-kapucínky ve Šternberku navštěvuje Oľga Klimeková pravidelně od roku 2013. Psycholožka ze Žiliny si vezme den volna a dvakrát třikrát za rok vyrazí na prodloužený víkend do kláštera severně od Olomouce.
Duchovní pobyty pro veřejnost dnes poskytuje v Česku přinejmenším 15 ženských klášterů, od Doksan po Kroměříž. U mužských řádů jsou to třeba trapisté v Novém Dvoře, Kostelním Vydří a další.
Pro pobyt u sester se Klimeková rozhodla, když řešila, jak dál žít. Později zjistila, že Šternberk je pro ni místem, kde si uspořádá myšlenky a opět nachází samu sebe. "Je to místo, kde nacházím Boha v jeho jednoduchosti a jasnosti, jako čisté bytí," říká. Přepnout z každodenního shonu do tichého sakrálního světa ovšem není snadné.
"Protože pracuji každodenně s lidmi, je pro mě zejména období příjezdu náročné na přeladění se na klášterní ticho. Tehdy začnou dosedat zvuky či myšlenky ze světa, které si přirozeně přináším zvenčí," vysvětluje Oľga Klimeková.
Zastavit se a srovnat si myšlenky
"Myslím si, že v dnešní hektické době je dobré zastavit se, ztišit, srovnat si myšlenky a priority. Právě tím, že člověk navštíví kláštery, kde se účastní buď nějakého předem připraveného duchovního cvičení, nebo se sám modlí, medituje, prochází, mu pomůže nabrat další duchovní, psychické, ale i fyzické síly," je přesvědčena Monika Klimentová, vedoucí tiskového oddělení České biskupské konference.
"Překvapilo mě, jak může být řád sester, které žijí v klauzuře jaksi mimo náš reálný svět, tak v obraze s tím, co prožíváme v každodenní realitě. Asi jsem za svůj život ani nepotkala,normálnějšího člověka' než sestru, jež se o mě starala," přibližuje svoji zkušenost s pobytem ve Šternberku fyzioterapeutka Lenka Hillerová. Do kláštera jezdí každého půl roku na víkend už asi pět let.
Aplikace modlitby na doma
"Délka duchovního pobytu u nás se pohybuje v rozmezí jednoho až tří dní. Někdy bývá i delší, ne ovšem více než týden," říká sestra Ráchel Popková z kláštera klarisek-kapucínek ve Šternberku.
Jejich ubytovací kapacita je malá, přijímají maximálně čtyři osoby současně, aby jim zajistily dostatečný prostor a soukromí. Hosté obývají prostory oddělené od klauzury sester, kam nemají přístup. K dispozici mají klášterní kapli a vlastní zázemí včetně kuchyňky.
"Vedle duchovního doprovodu nabízíme rovněž možnost účasti na liturgické modlitbě, která je páteří našeho běžného dne. Scházíme se k ní šestkrát denně," vysvětluje sestra Ráchel. Většina jejich hostů prý této nabídky využívá a málokdo odjíždí, aniž by si v mobilu odvážel staženou aplikaci modlitby breviáře domů.
Jakožto ženský klášter přijímají ve Šternberku k pobytu výhradně ženy a dívky. Katolické vyznání není podmínkou − nikdo není nucen se modlit nebo účastnit jejich programu. Pokud má člověk zájem, nabízí možnost osobního dialogu či duchovního doprovodu asi hodinu denně.
"Je ovšem jasné, že hledá-li někdo luxusní wellness oddych, měl by se poohlédnout jinde," upřesňuje sestra Ráchel a dodává, že nabídka duchovního pobytu není pro řád nějakým typem podnikání. Úhrada pobytu si ponechává charakter daru podle možností hostů.
Matky na mateřské i podnikatelky
Zklidnění v klášterech hledají různí lidé. Věřící, kteří si taková duchovní zastavení cíleně plánují, lidé hledající, ale i ti, kdo si chtějí odpočinout a vypnout od spojení se světem.
"Restarty u nás využívají hlavně jednotlivci, kteří už mají nějakou duchovní zkušenost, tedy i lidé věřící. Mají zájem o účast na bohoslužbách, ale jinak nechtějí, aby jim ještě někdo něco vykládal," přibližuje svou zkušenost sestra Františka Sebíňová z kláštera sester těšitelek v Rajhradě. Ročně to prý není ani desítka lidí, pro zmíněný účel jsou podle ní vhodnější pobyty v klášterech, které jsou více v přírodě.
Podle sestry Ráchel Popkové vyžadují takové duchovní pobyty určitou zralost. Jejich hosty jsou prý většinou lidé vnímaví k duchovním hodnotám, hledající prostor pro jejich rozvinutí či lidé, kteří aktuálně procházejí náročnou životní situací, jako je třeba ztráta někoho blízkého, krize v manželství či vážné onemocnění.
"Setkávají se u nás studentky a mladí, kteří hledají svou životní cestu, řeholní sestry různých aktivních řádů, maminky na mateřské dovolené, ženy z vyšších podnikatelských či manažerských kruhů, showbyznysu i umělecky založené osoby," říká šternberská sestra.
Článek byl publikován ve speciální příloze Hospodářských novin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist